Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa oszustów

Data publikacji 27.10.2011

Śląscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę oszustów trudniących się wyłudzeniami towarów na szkodę firm z całego kraju. W okresie przestępczej działalności oszuści narazili przedsiębiorców na straty sięgające 10 milionów złotych. Do tej pory w tej sprawie zatrzymano dwudziestu podejrzanych. Wobec kilku zastosowano areszty. Oszuści mogą trafić za kratki nawet na 8 lat.

Śląscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, zatrzymali kolejną osobę w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuściła się szeregu oszustw na terenie całego kraju. Kilka miesięcy wcześniej w ręce stróżów prawa wpadły trzy osoby w wieku od 30 do 40 lat, organizujące przestępczą działalność. Oszuści wyłudzili z wielu firm na terenie całej Polski towar o wartości 10 milionów złotych.

Oszuści zamawiali asortyment, począwszy od artykułów spożywczych, odzieży roboczej, poprzez sprzęt RTV, samochody, po wyroby hutnicze, narzędzia budowlane, urządzenia i różne materiały, podając się za przedstawicieli wielu faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się przy tym sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami. Po otrzymaniu towaru na odroczony termin płatności nigdy za niego nie płacili. Dla utrudnienia wykrycia wykorzystywali legalnie działające firmy spedycyjne, które na ich zlecenie wielokrotnie przeładowywały towar w różnych miejscowościach. Sprawcy na ogół płacili za usługę transportową, a kierowcy najczęściej nie wiedzieli, w czym uczestniczą. Przestępcy przejmowali również zadłużone spółki, a wyprzedając ich majątek, nie realizowali zobowiązań wynikających ze spłat rat kredytowych i leasingowych. Poprzez przejęte firmy legalizowali też wyłudzone towary, które sprzedawali ostatecznym odbiorcom.

W całej sprawie zatrzymano dotychczas dwudziestu podejrzanych. Wobec kilku zastosowano areszty. Oszuści mogą trafić za kratki nawet na 8 lat.

Sprawa jest rozwojowa a policjanci prowadzący śledztwo przewidują kolejne zatrzymania.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony