Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przedwojenni komendanci - artyści w policyjnym mundurze

Data publikacji 28.10.2011

26 października w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano sylwetki dwóch komendantów Policji Państwowej II RP – Józefa Kordiana Zamorskiego oraz Kazimierza Młodzianowskiego. Prezentacjom towarzyszyła wystawa prac malarskich generała Młodzianowskiego, a samo spotkanie związane było z odbywającym się w ubiegłym tygodniu I Sympozjum Biografistyki Policyjnej.

26 października o godzinie 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie rozpoczęło się spotkanie, podczas którego przedstawiono sylwetki dwóch komendantów Policji Państwowej, jednocześnie artystów w policyjnych mundurach. Małgorzata Szot-Wróblewska zaprezentowała sylwetkę generała Kazimierza Młodzianowskiego – artysty malarza, Komendanta Szkoły Podchorążych w Warszawie, Ministra Spraw Wewnętrznych, komendanta Policji, wojewody i taternika. Spotkaniu towarzyszyła wystawa jego prac malarskich. 11 listopada w Solcu nad Wisłą odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci generała.

Natomiast sylwetkę Józefa Kordiana Zamorskiego – komendanta głównego Policji Państwowej, który wcześniej także studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - przedstawiła dr Jolanta Załęczny .

Spotkanie w Muzeum Niepodległości z ramienia Stowarzyszenia Muzem Policji prowadził rzecznik - podinsp. Daniel Głowacz.

Spotkanie związane było z I Sympozjum Biografistyki Policyjnej, które odbyło się na Uniwersytecie warszawskim 21 października br., oraz z publikacją materiałów do sympozjum „Policjanci wczoraj i dziś” zawierajacą noty biograficzne, wywiady i wspomnienia o wielu zasłużonych, wyróżniających się policjantach, którzy służyli w czasach międzywojennych, powojennych, jak i tych, którzy dziś noszą mundur.

js

foto: Stanisław Załęczny

I Sympozjum Biografistyki Policyjnej "Policjanci Wczoraj i Dziś" »

Powrót na górę strony