Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znicz 2011

Data publikacji 28.10.2011

W Dniu Wszystkich Świętych jak co roku policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Funkcjonariusze będą sprawdzać między innymi stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają po drogach. Policjantów nie zabraknie także przy cmentarzach, gdzie będą kierowali ruchem. Apelujemy o rozsądną i odpowiedzialną jazdę – postarajmy się wspólnie zrobić wszystko, aby czarne liczby były jak najmniejsze.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. To właśnie wtedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie Święta Zmarłych służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem ulicznym, bowiem przy największych nekropoliach w miastach będą zmiany w ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i, zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego – doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest szybciej i wygodniej.

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty. Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkusetkilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i kiedy coraz szybciej zapada zmrok. Dlatego noszenie przy sobie odblasków jest jak najbardziej na miejscu – kamizelka, opaska czy breloczek przyczepiony do odzieży sprawią, że piesi będą lepiej widoczni dla kierowców. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby były widoczne na ulicy.

kj

Akcja "Znicz" - statystyki >>

podkom. Jarosław Gnatowski

podkom. Jarosław Gnatowski

„Pamiętajmy o reorganizacji ruchu drogowego w pobliżu nekropolii. Nie należy jeździć na pamięć – ulica przejezdna na co dzień może być wyłączona z ruchu”.

Nagranie audio O akcji "Znicz 2011" mówi podkom. Jarosław Gnatowski z Biura Ruchu Drogowego KGP

Opis nagrania: akcja znicz

Pobierz plik O akcji "Znicz 2011" mówi podkom. Jarosław Gnatowski z Biura Ruchu Drogowego KGP (format mp3 - rozmiar 10.49 MB)

Powrót na górę strony