Szczecin: Policjanci walczą z korupcją - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczecin: Policjanci walczą z korupcją

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Szczecinie od połowy 2004 roku zatrzymują praktycznie codziennie nowe osoby powiązane ze sprawą wręczania i przyjmowania łapówek. Sprawa stała się głośna, ponieważ postępowanie dotyczy załatwiania rent, odroczeń ze służby wojskowej oraz praw jazdy.

Jak dotąd zatrzymano aż 114 osób, w tym dziesięciu głównych podejrzanych o przyjmowanie korzyści majątkowej. Większość zatrzymanych to lekarze. Trzech z nich przyznało się do zarzucanych im czynów potwierdzając cały proceder.

Policjanci wpadli na trop uzyskując informację o rzekomym załatwianiu "lewych" zaświadczeń lekarskich. W Szczecie zrobiło się głośno, że można załatwić przez niektóre osoby zaświadczeń lekarskich. Przez wiele miesięcy policjanci pracowali wykorzystując wszystkie dostępne środki pracy operacyjnej, aby uzyskać materiał dowodowy.

Żmudna praca przyniosła efekt w postaci zatrzymań i przedstawieniu zarzutów pierwszym podejrzanym. W śledztwo zaangażowanych było wielu policjantów, którzy musieli między innymi analizować dokumenty, przesłuchiwać świadków, stosować różne formy pracy operacyjnej.

Policjanci w trakcie zatrzymań spotkali się z różną reakcją osób, po które przyjechali. Niektórzy byli całkowicie zaskoczeni, inni natomiast byli przygotowani na to, że zostaną zatrzymani. Spowodowane było to ukazującymi się artykułami w mediach. Częstokroć w domach dochodziło do płaczu i łez najbliższych tych, którzy zostali zatrzymani.

W sumie do tej pory zastosowano 14 aresztów tymczasowych. W sprawie zastosowano między innymi środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych na łączną kwotę 768.900 złotych. Ponadto funkcjonariusze w trakcie przeszukań zabezpieczyli mieni w wysokości 686.000 złotych na poczet przyszłych kar. Zabezpieczone mienie to między innymi samochody, nieruchomości, domy i działki należące do zatrzymanych.

Większości zatrzymanym, którzy korzystali m.in. "z usług" lekarzy, przedstawiono zarzuty z art. 229 kk, czyli wręczania korzyści majątkowej. Natomiast 6 osobom przedstawiono zarzuty z art. 271 § 3 kk. W obu przypadkach grozi im do 8 lat więzienia. Trzem osobom przedstawiono zarzut z art. 228 § 1 kk oraz 1 osobie z art. 228 § 3 kk.

Obecnie sprawę prowadzi Wydział d/w z Przestępczością Zorganizowaną Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, natomiast policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Szczecinie wykonują procesowe czynności. Równocześnie są prowadzone dalsze ustalenia, aby ustalić i zatrzymać wszystkie osoby mogące brać udział w tym procederze.

Sprawa ma charakter rozwojowy i trzeba się liczyć z dalszymi zatrzymaniami podkreślają policjanci od korupcji.

Powrót na górę strony
Polska Policja