Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadka transportowych oszustów

Data publikacji 02.11.2011

Policjanci z Radomia, wraz z Prokuraturą Rejonową w Grójcu, rozbili grupę oszustów, którzy naciągnęli na swoje usługi transportowe firmy z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Mazowieccy policjanci odzyskali sprzęt komputerowy o wartości 150 tys. euro.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grójcu, od pewnego czasu prowadzili śledztwo dotyczące oszustw na szkodę firm z terenu Ukrainy, Białorusi i Rosji. Jak ustalili mazowieccy policjanci, sprawcy dokonywali zakupu spółek, które następnie rejestrowali na stronach internetowych giełdy transportowej. Przez tak zarejestrowaną spółkę oszuści proponowali przewóz towarów po całej Europie. Z potencjalnymi klientami zawierali umowy w sieci, a sami, nie dysponując ciężarówkami, wyszukiwali kolejne firmy, które taką usługę mogły zrealizować.

Towar, który miał być dostarczony na Ukrainę, Białoruś i do Rosji, w rzeczywistości był rozładowywany w nielegalnych magazynach zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego i dolnośląskiego. Oszuści, nieświadomym niczego kierowcom z legalnie działających firm transportowych, wypłacali pieniądze za dostarczenie towaru. Następnie wynajmowali kolejnego przewoźnika, który rozwoził towar do następnych magazynów. Towar taki nielegalnie trafiał też na teren Czech i Słowacji.

Policjantom z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu zlokalizowali i przeszukali kilka takich magazynów. Funkcjonariusze ujawnili w nich transport manganu o wartości ponad 25 tysięcy dolarów, stanowiący własność jednej z oszukanych firm z Ukrainy, a także transport części i elementów komputerowych o wartości blisko 150 tysięcy euro stanowiących własność firmy z Białorusi.

Mazowieccy policjanci zatrzymali grupę oszustów, która składał się z siedmiu osób zamieszkałych na terenie województwa pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Przedstawiono im zarzuty oszustwa i przywłaszczenia mienia. Wobec sześciu podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Jak ustalono w toku śledztwa, grupa działała na terenie całej Polski. Do wynajmu magazynów służących do dokonania przeładunku towarów sprawcy wykorzystywali skradzione dowody osobiste. W ten sposób przestępcy oszukali zagraniczne firmy na łączną kwotę niemal miliona złotych.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony