Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia w Hrebennem

Data publikacji 13.06.2007

Próba przewozu przez terrorystów promieniotwórczych substancji, wzięcie zakładnika, wywołanie pożaru, próba odbicia samochodu i wreszcie wkroczenie do akcji policyjnych antyterrorystów - tak przedstawia się scenariusz działań, które odbędą sie dziś w rejonie drogowego przejścia granicznego w Hrebennem.

Zbliża się godz. 21:00. Na drogowym przejściu granicznym przez urządzenie radiometryczne przejeżdża furgonetka. Rozlega się alarm. Przeprowadzona kontrola ręcznym detektorem promieniowania wykazuje obecność substancji promieniotwórczych. Transport wraz z całą załogą zostaje zatrzymany.

G
odz 11.00 następnego dnia. Wjeżdża furgonetka, która zostaje skierowana na odprawę do budynku służb weterynaryjno – sanitarnych. Nagle przed budynkiem kierowca otwiera drzwi i wyrzuca beczki, które zapalają się i wybucha pożar. Kierowca rzuca się do ucieczki.

Straż Pożarna gasi ogień. Podczas zarządzonej ewakuacji, dwaj mężczyźni będący po odprawie paszportowej próbują odbić z rąk strażników furgonetkę z materiałem promieniotwórczym. Pilnujący busa funkcjonariusz Straży Granicznej usiłuje powstrzymać zbliżających się terrorystów. Zostaje jednak obezwładniony. Terrorystom nie udaje się przechwycić samochod, jako zakładnika zabierają strażnika i uciekają z nim do przejścia granicznego. 

I wtedy zaczyna się akcja: Pluton specjalny SG blokuje wyjazd, nad przejściem granicznym w ciągu kilku minut zjawiają sie helikoptery, z których na linach zjeżdżają policyjni antyterroryści. Przybyły na miejsce zespół negocjacyjny podejmuje rozmowy z terrorystami...

Tak wyglądają ćwiczenia, które dzisiaj rozgrywają się na przejściu polsko-ukraińskim w Hrebennem.

Działania te to jeden z etapów ćwiczeń, które organizuje Wojewódzki Zespół Reagowania Kryzysowego pod kryptonimem “Hrebenne 2007” przy współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Celem tego przedsięwzięcia jest przygotowanie organów administracji publicznej, służb, inspekcji i straży do działania m. in. w zakresie zgrywania systemu kierowania reagowaniem kryzysowym w naszym województwie, doskonalenia współdziałania sił ratowniczych oraz weryfikacji procedur postępowania. Ćwiczenia będą okazją do sprawdzenia sprawności organizacyjnej umiejętności i zasad współdziałania pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w rozwiązanie podobnych sytuacji kryzysowych, na więc nie tylko Policji i Straży Granicznej.

Na szczęście to tylko ćwiczenia. Do czegoś tak podobnego na przejściach granicznych w województwie lubelskim jeszcze nie doszło. Zdarzają się jednak stosunkowo często próby wwożenia na teren Polski podobnych substancji, dlatego ważne jest opracowanie i doskonalenie przez różne podmioty i służby wspólnych działań w rozwiązywaniu podobnych sytuacji kryzysowych.

Powrót na górę strony