Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani sprawcy zbezczeszczenia cmentarza

Data publikacji 09.11.2011

Zabrzańscy policjanci zatrzymali trzy młode osoby, które dopuściły się zbezczeszczenia cmentarza przy ulicy Wyszyńskiego w dzielnicy Rokitnica. Sprawcy zdewastowali groby przewracając płyty pomników. Podczas przesłuchań zatrzymani przyznali się do winy. O ich dalszych losach zadecyduje prokurator oraz sąd rodzinny. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do opisanego zdarzenia doszło w nocy z 4/5 listopada na terenie cmentarza przy ulicy Wyszyńskiego. W sobotni poranek do miejscowego komisariatu zgłosiła się kobieta zawiadamiając mundurowych o zdewastowanych na cmentarzu nagrobkach. Policjanci ustalili, że uszkodzonych zostało 7 grobów. Śledczy stwierdzili, że głównie sprawcy przewrócili pionowe płyty nagrobne. Na miejscu znaleziono niedopałki papierosów oraz pustą butelkę po wypitym alkoholu. Te ślady nakazały domyślać się, że zniszczenia grobów mogła dokonać grupa wandali, która na terenie cmentarza urządziła sobie spotkanie towarzyskie zakrapiane alkoholem.

Jak się okazało, do ustalenia i zatrzymania sprawców śledczy z Rokitnicy potrzebowali zaledwie trzech dni. W miniony poniedziałek zatrzymana została 14-letnia uciekinierka z domu rodzinnego, a w kilkanaście minut później jej dwóch kolegów w wieku 15 i 19 lat. Cała trójka podczas rozmów z policjantami przyznała się do zniszczenia grobów.

Młodzi zabrzanie są doskonale znani miejscowym stróżom prawa. Mająca zaledwie 14 lat dziewczyna regularnie ucieka z domu. 15-latek ma za sobą już pobyt w ośrodku wychowawczym dla nieletnich. Najstarszy z nich posiada najdłuższą listę życiowych przewinień. To właśnie jego mundurowi wytypowali przed kilkoma dniami jako sprawcę zbezczeszczenia cmentarza. Jak się okazało, nie mylili się.

Bezpośrednio po zatrzymaniu dwoje nieletnich trafiło do Policyjnej Izbie Dziecka, natomiast ich pełnoletni kompan do policyjnego aresztu. Od poniedziałku policjanci prowadzili z zatrzymanymi czynności mające na celu ustalenie przebiegu wydarzeń oraz motywów jakimi się kierowali. Młodzi zabrzanie złożyli obszerne wyjaśnienia podczas których przyznali się do winy.

Nieletnimi sprawcami zajmie się teraz sąd rodzinny. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Film Zatrzymani sprawcy zbezczeszczenia cmentarza

Opis filmu: cmentarz, profanacja, zniszczenie, nagrobki, nastolatki

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani sprawcy zbezczeszczenia cmentarza (format flv - rozmiar 3.91 MB)

Powrót na górę strony