Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gdańsk: Prezes firmy paliwowej podejrzany o wyłudzenie podatku

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP zatrzymali 52-letniego prezesa firmy paliwowej, podejrzanego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zinnymi osobami z terenu Polski i wyłudzenie podatku akcyzowego wielomilionowej wartości z tytułu sprzedaży 31 mln litrów oleju opałowego jako napędowy.

Grupa działała od około dwóch lat. Uczestniczyło w niej 9 podmiotów gospodarczych z terenu całego kraju, które wystawiały fikcyjne faktury na zakup i sprzedaż oleju napędowego. Trafiał on potem do sieci stacji paliwowych w całej Polsce. Przestępczy proceder polegał na odbarwianiu oleju opałowego i przerabianiu go na napędowy. Policja ocenia, że w ten sposób w ciągu kilku ostatnich miesięcy przerobiono 31 mln litrów paliwa, na czym Skarb Państwa stracił ponad 29 mln zł z tytułu nieodprowadzonej akcyzy.

Policjanci w dwóch małych miejscowościach na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego zabezpieczyli około 180 tys. litrów przerobionego oleju w ogromnych zbiornikach o pojemności do 40 tys. litrów.

Przy zatrzymanym Jerzym Ł. policjanci zabezpieczyli znaczną ilość gotówki i teczkę z dokumentami nowo utworzonej firmy, także zajmującej się obrotem paliwami płynnymi. Zatrzymany przebywa wpolicyjnej izbie zatrzymań. Prawdopodobnie będzie on odpowiadał m.in. z art. 286 par.1 kk (oszustwo), za co grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.
Powrót na górę strony
Polska Policja