Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań: Policjanci i celnicy udaremnili przemyt papierosów

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2006r. policjanci poznańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego i celnicy Izby Celnej w Poznaniu przeprowadzili wspólne działania operacyjne na trasie międzynarodowej A2.

 Były one poprzedzone rozpoznaniem realizowanym wraz z policją niemiecką. W ich trakcie zatrzymano do kontroli zestaw składający się z ciągnika siodłowego i cysterny na niemieckich numerach rejestracyjnych, Szczególne podejrzenie funkcjonariuszy celnych wzbudziła cysterna - wstępne oględziny sugerowały, iż może być ona przerobiona. W związku z powyższym dalsze czynności przeprowadzono na terenie Izby Celnej.

Szczegółowe przeszukanie wykonane przy użyciu sprzętu specjalistycznego potwierdziło te podejrzenia. Oficjalnie przewożony towar - granulat - wypełniał jedynie metalowe wkłady łączące dwa otwory ładunkowe znajdujące się w górnej części cysterny z jej dnem. Pozostałą przestrzeń wypełniały papierosy - głównie z rosyjską akcyzą. Łącznie ujawniono 3 mln 456 tys. sztuk papierosów. Jest to największe ujawnienie nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi w tym roku. Wartość zatrzymanej kontrabandy wynosi 1 mln zł, natomiast ewentualne straty skarbu państwa szacowane są na około 900 tyś. zł. Kierowca feralnego transportu został zatrzymany - grozi mu kara pozbawienia wolności do 4,5 lat. Wobec ciągnika siodłowego i cysterny, w oparciu o art.29 pkt 2 Kodeksu Karnego Skarbowego, zostanie orzeczony przepadek na rzecz skarbu państwa. Wczorajsze zatrzymanie jest kolejnym przykładem doskonałej i efektywnej współpracy Służby Celnej i Policji.
  • Przemyt papierosów 1
  • przekazanie sztandaru 2
Powrót na górę strony
Polska Policja