Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa siedziba Komisariatu Autostradowego Policji

Data publikacji 10.11.2011

10 listopada zaprezentowano nową siedzibę Komisariatu Policji Autostradowej w miejscowości Sosnowiec koło Strykowa. Uroczystość połączono z wyjazdowym posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego w Łodzi.

Podczas spotkania obecna była przedstawicielka Prezydium Rady Pani Dorota Ryl - wicemarszałek województwa łódzkiego oraz Pan Tomasz Kacprzak - sekretarz Rady. Głos zabrała także Pani Iwona Zatorska Sytyk p.o. Dyrektora Oddziału GDDKiA w Łodzi. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć nadbryg. Andrzeja Witkowskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi oraz przedstawicieli Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w osobach m.in. podinsp. Leszka Jankowskiego. Gości oraz członków Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przywitał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Zdzisław Stopczyk.

W lipcu 2011 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi, przekazała do użytkowania dla potrzeb Komisariatu Policji Autostradowej nowy obiekt w miejscowości Sosnowiec koło Strykowa. Ze względu na konieczność nieprzerwanego funkcjonowania jednostki, przeprowadzka do nowego obiektu odbywała się etapami i była rozłożona w czasie.

Komisariat Autostradowy Policji utworzony został 16 czerwca 2006 roku. Jest to, jak do tej pory, jedyny komisariat specjalistyczny w województwie łódzkim. Termin ten nie był przypadkowy, gdyż zbiegł się z oddaniem do użytkowania „łódzkiego” odcinka autostrady A-2. Tymczasowa siedziba Komisariatu Autostradowego Policji znajdowała się w miejscowości Parzęczew w powiecie zgierskim. Mimo usytuowania w sąsiedztwie autostrady, nie było tam jednak bezpośredniego dojazdu. Oprócz KAP-u w budynku znajdował się także Posterunek Policji podlegający pod Komisariat w Ozorkowie. W ciągu trzech lat funkcjonowania tego specjalistycznego komisariatu zwiększony został stan etatowy. Zdecydowanie polepszyła się mobilność jednostki przez doposażenie w pojazdy, w tym m.in. jeden nieoznakowany radiowóz wyposażony w videorejestrator oraz dwa motocykle.

Oficjalnie Komisariat Autostradowy, jako jednostka z siedzibą w Sosnowcu, rozpoczęła swoje funkcjonowanie 1 sierpnia tego roku. Obecnie komisariat umiejscowiony jest w delcie dwóch dróg krajowych: K-14 i K-71. W odległości około 2 kilometrów w kierunku wschodnim budowany jest jeden z największych węzłów komunikacyjnych na którym skrzyżują się autostrady A-1 i A-2.

Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych nakłada na Policję szereg zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku na tego typu arteriach. Trasy te będą przenosiły główny ciężar ruchu międzynarodowego w relacjach północ- południe, wschód -zachód. Jednocześnie drogi te będą stanowiły obwodnice miast w szczególności miasta Łodzi. Według prognoz w roku 2014 łączna długość autostrad i dróg ekspresowych w województwie łódzkim wyniesie ok. 500 km.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony