Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne zabezpieczenie manifestacji

Data publikacji 12.11.2011

Kilka tysięcy policjantów komendy stołecznej Policji wspieranych przez funkcjonariuszy z kilku komend wojewódzkich dbało o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy i osób manifestujących w Dzień Niepodległości. 210 osób doprowadzono do komendy na Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie i Woli w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariuszy i uszkodzeniem mienia. Wśród doprowadzonych są obcokrajowcy. Z wstępnych ustaleń wynika, że podczas zamieszek zdewastowano 14 radiowozów, a z 40 poszkodowanych policjantów mających lekkie obrażenia 22 udzielono pomocy medycznej.

Rolą policji podczas zabezpieczenia manifestacji było przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo uczestników manifestacji oraz osób postronnych. Zależało nam na tym, by nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji różnych ugrupowań. W sytuacji, kiedy ktoś łamał prawo, nasze działania były zdecydowane. Policjanci od kilku dni apelowali do manifestujących, także za pośrednictwem mediów, o rozwagę i rozsądek. Ze strony manifestujących padały deklaracje słowne. Niestety czyny temu przeczyły. W stronę policjantów i dziennikarzy poleciały kamienie i petardy. Zaatakowano polską policję i polskie prawo.

Podczas zabezpieczenia około 12.30 policjanci zostali zaatakowani na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej przez grupę około 100 osób. Natychmiast podjęto szybką i zdecydowaną interwencję. Sytuacja została szybko opanowana.

Mimo wielokrotnych apeli o rozwagę i rozsądek przed 15.00 w stronę policjantów grupa osób zgromadzonych na Placu Konstytucji i ul. Mokotowskiej zaczęła rzucać kamieniami, petardami, racami i butelkami. Wyrywano płyty chodnikowe, kostkę brukową i rzucano w stronę policjantów. Na ul. Waryńskiego rzucano petardy pod zaparkowane samochody. Policjanci podjęli zdecydowane działania. Użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Łącznie policjanci zatrzymali 210 osób, które w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy i uszkodzeniem mienia przewieziono do komend rejonowych Policji na Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie i Woli. Wśród nich są cudzoziemcy (92 obywateli Niemiec, 1 obywatel Hiszpanii, 1 obywatel Węgier i 1 obywatel Danii).

(KSP / mg)

Powrót na górę strony