Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 16.11.2011

Szukają różnych metod, aby wyłudzić pieniądze - udają pracowników administracji, przedstawicieli instytucji charytatywnych, hydraulika czy krewnego. Jakiś czas temu w Krakowie pojawił się oszust, który korzystał z usług hotelowych, podając się za dziennikarza. Dla uwiarygodnienia wcześniej wysyłał mailem rezerwację, podając się za dyrektora rezerwującego pokój dla pracownika.

Funkcjonariusze komisariatu 1 Policji w Krakowie zatrzymali młodego mężczyznę, który nie płacił za usługi hotelowe, rezerwowane wcześniej na „konto” znanych redakcji (radiowych i telewizyjnych). Zatrzymany został wkrótce po tym, jak skorzystał z oferty jednego z krakowskich hoteli, gdzie mieszkał przez kilka dni i powinien był za pobyt zapłacić 1200 złotych. Gdy doszło do rozliczenia z hotelem, mężczyzna upierał się, aby wystawiono mu fakturę vat, mimo że pracownik hotelu tłumaczył, że faktura wysłana zostanie na adres stacji radiowej podany w rezerwacji. Niezrozumiały upór mężczyzny w tej kwestii spowodował, że pracownik hotelu postanowił skontaktować się z pracodawcą mężczyzny i wyjaśnić sytuację. W siedzibie firmy nikt nie słyszał o dyrektorze, który dokonywać miał rezerwacji, ani tym bardziej – pracowniku, a podana rezerwacja nie została przez nikogo dokonana.

Wyjaśnieniem rozbieżności zajęli się przybyli na miejsce policjanci, którzy już wkrótce ustalili, że 28-letni mężczyzna w lipcu br. opuścił zakład karny, w którym odbywał karę 6 lat pozbawienia wolności za oszustwa, a problematyczna w rozliczeniu rezerwacja nie była jedyną, jakiej dokonał po wyjściu z więzienia. Mężczyzna miał zamiar, po opuszczeniu tego hotelu, udać się do kolejnego, gdzie już oczekiwał na niego pokój zarezerwowany... dla pracownika stacji telewizyjnej. Zarezerwowany w ten sam sposób – za każdym razem do hotelu wysyłany był wcześniej mail z logo danej redakcji, pisany przez rzekomego dyrektora dokonującego rezerwacji pokoju z wyżywieniem dla pracownika stacji. Jakiś czas wcześniej, w ten sam sposób 28-latek korzystał także z usług hotelu w województwie wielkopolskim. Policjanci prowadzący sprawę ustalają, czy mógł dokonać jeszcze kolejnych takich rezerwacji.

Zatrzymany mężczyzna został przesłuchany, usłyszał zarzuty mówiące o dwukrotnym wyłudzeniu oraz dodatkowo – usiłowaniu wyłudzenia usług hotelowych, jak też posługiwania się skradzionym dokumentem tożsamości (na takie nazwisko rezerwowane były pokoje). Przestępstwa popełnione zostały w warunkach recydywy. Zastosowano wobec niego policyjny dozór.

Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznanymi osobami, podającymi się za przedstawicieli różnych organizacji czy instytucji. Za każdym razem, gdy taka osoba o coś nas prosi (na przykład pożyczkę, pomoc) lub coś proponuje (sprzedaż, usługę) powinniśmy sprawdzić dokument potwierdzający, czy rzeczywiście pełni taką funkcję, jaką podaje, i czy ma uprawnienie do reprezentowania danej instytucji. W razie wątpliwości powinno się powiadomić Policję, telefonując na numer alarmowy 997.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony