Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zidentyfikowano zaginionego 55-latka

Data publikacji 17.11.2011

Dzięki międzynarodowej współpracy polskich i angielskich stróżów prawa wyjaśniono okoliczności zaginięcia i - jak się okazało - śmierci pabianiczanina, który w 2008 roku wyjechał do Londynu w poszukiwaniu pracy. W identyfikacji pomogła dokumentacja stomatologiczna.

Początek tragicznej historii 55-letniego wówczas pabianiczanina, który wyjechał do Anglii w poszukiwaniu pracy, miał miejsce w kwietniu 2008 roku, kiedy to rodzina zaniepokojona nieobecnością krewnego, zgłosiła jego zaginięcie. Najbliżsi kilkakrotnie próbowali skontaktować się z nim w miejscu zamieszkania, lecz za każdym razem drzwi otwierał im mężczyzna, podający się za znajomego ich krewnego, który do czasu przyjazdu z zagranicy 55-latka miał opiekować się domem. Rodzina oraz policjanci wielokrotnie próbowali skontaktować się telefonicznie z zaginionym, jednak za każdym razem jego telefon milczał.

Kryminalni ustalili, że pabianiczanin, wspólnie ze znajomymi, w marcu 2008 roku wyjechał autokarem z Łodzi do Londynu w poszukiwaniu pracy. Po pewnym czasie jego koledzy wrócili do kraju, a on pozostał za granicą. Mężczyzna nie kontaktował się z najbliższymi.

Mając takie informacje, policjanci pionu kryminalnego zwrócili się o zarządzenie poszukiwań międzynarodowych. Dzięki tej procedurze możliwa była wymiana cennych informacji pomiędzy polskimi a angielskimi stróżami prawa. Biuro Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Policji dostarczało pabianickim policjantom znaczących informacji, które okazały się przełomowe w poszukiwaniach.

W grudniu 2010 roku strona angielska przesłała do Polski informacje i fotografie pięciu zwłok o nieustalonej tożsamości, ujawnionych w rejonie Londynu w 2008 roku. Kryminalni rozpoczęli kolejny etap żmudnej i czasochłonnej pracy, weryfikując przesłane fotografie. Dzięki tej pracy, wytypowali jedną, najbardziej pasującą do sylwetki zaginionego. Ponieważ rodzina na zdjęciu nie rozpoznała swojego krewnego, policjanci musieli poszukać innego rozwiązania i metody na ustalenie i potwierdzenie tożsamości 55-latka. Zwłoki zostały już, zgodnie z procedurami skremowane, ale strona angielska dysponowała odbitkami linii papilarnych i zdjęciami rentgenowskimi zębów denata.

Te informacje stały się początkiem poszukiwania dokumentacji dentystycznej zaginionego. Kryminalni ustalili, że placówka, w której leczył się 55-latek, została zlikwidowana, a wszelką dokumentację zarchiwizowano w pabianickim szpitalu. Jednak tam, po weryfikacji dokumentów, okazało się, że brakuje tej najistotniejszej informacji dotyczącej uzębienia zaginionego. Policjanci nie dali za wygraną i sprawdzili kilkanaście placówek dentystycznych na terenie Pabianic. W końcu, w jednej z nich, natrafili na diagram dentystyczny, który pozwolił na zidentyfikowanie denata.

Te, jakże cenne, ustalenia i informacje zostały natychmiast przesłane za pośrednictwem Komendy Głównej Policji do Anglii, a w odpowiedzi strona angielska potwierdziła tożsamość 55-letniego pabianiczanina, którego w marcu 2008 roku znaleziono na chodniku w Londynie, a następnie hospitalizowano z powodu hipotermii. Jeszcze tego samego dnia zmarł. Został pochowany jako osoba o nieustalonej tożsamości.

Jednoznaczne wyjaśnienie tej sprawy było możliwe dzięki współpracy pabianickich policjantów z londyńskimi służbami.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony