Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści kredytowi wyłudzili 2 mln złotych

Data publikacji 18.11.2011

Trzy osoby zatrzymane pod zarzutem dokonywania oszustw kredytowych. Przygotowując nierzetelną lub nieprawdziwą dokumentację dla różnych osób występujących o kredyt, wyłudzono co najmniej 2 mln złotych.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej komendy miejskiej Policji w Krakowie od jakiegoś czasu analizowali informacje mogące świadczyć o tym, że pewne osoby zorganizowały proceder wyłudzania kredytów. Osoby te zarejestrowały kilka firm, które stały się szyldem dla przestępczej działalności.

Najpierw proszono pracowników o zaciąganie kredytów w różnych kwotach na potrzeby „szefa” – organizatora procederu . Mężczyzna ten, wzbudzając zaufanie, przekonująco argumentował swoją sytuację i wykazywał pomoc w pozyskaniu kredytu – kobieta pracująca w firmie przygotowywała dokumentację niezbędną do starania się o kredyt (potwierdzano w zaświadczeniach zatrudnienie danej osoby i wskazywano wysokość zarobków odpowiednio zawyżoną, aby uwiarygodnić jej zdolność kredytową).

Potencjalnych kredytobiorców szukano także wśród przypadkowych osób – najczęściej nie pracujących nigdzie. Dbano o zachowanie pozorów – zapewniano takiej osobie pomoc w utrzymaniu wizerunku pracownika, wykazującego odpowiednio wysokie zarobki, oraz instruowano szczegółowo o tym, jak postępować w banku. Z odpowiednio przygotowanymi dokumentami (w których poświadczano nieprawdę) osoba taka występowała o przyznanie kredytu. Kwoty kredytów były różne od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

Jak szacują policjanci, proceder mógł trwać od 2009 roku. W sumie wyłudzono w ten sposób co najmniej 2 miliony złotych.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty dokonania kilkunastu takich oszustw kredytowych, organizator procederu – 44 letni mężczyzna został tymczasowo aresztowany, wobec dwóch pozostałych zastosowano policyjny dozór.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony