Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali zabytkową misę chrzcielną

Data publikacji 21.11.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie odzyskali zabytkową misę chrzcielną pochodzącą prawdopodobnie z XVII wieku i zatrzymali mężczyznę, który oferował zabytek do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Misa chrzcielna prawdopodobnie pochodzi z kradzieży z włamaniem, do której doszło 27 lat temu w jednym z kościołów w pobliżu Koszalina.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie otrzymali zawiadomienie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o tym, że na portalu internetowym wystawiona jest misa chrzcielna, pochodząca prawdopodobnie z kradzieży z włamaniem do kościoła w Sianowie w 1983 roku. Sprzedawca w treści aukcji podał bardzo dokładny opis tego zabytku a cena minimalna opiewała na 25 tys. złotych.

Pracujący nad tą sprawą policjanci zorganizowali spotkanie, na które sprzedawca przyniósł zabytkową misę. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy. Okazał się nim 43-letni mieszakniec Szczecina, wykonujący dorywcze prace budowlane. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że zabytek znalazł jego ojciec podczas wycieczki rowerowej.

Zabezpieczona przez funkcjonariuszy misa chrzcielna została wykonana ze stopu miedzi w 1652 roku na zlecenie fundatorów Andreasa Lebbina i Anny Angelikens. W centralnej części znajduje się scena z przedstawieniem „Zwiastowania”, dookoła którego biegnie napis wykonany gotycką majuskułą. Zabytek trafił już w ręce ekspertów - historyków sztuki, którzy mają odczytać inskrypcje żeby określić jej pochodzenie oraz na podstawie zachowanej ikonografii określić czy misa ta pochodzi z kradzieży w Sianowie sprzed 27 lat. Zabytki kościelne na podstawie prawa kanonicznego są wyłączone z obrotu handlowego, gdyż duchowni nie mają prawa sprzedawać zabytków stanowiących wyposażenie kościołów. Sprawę prowadzi KP Szczecin Niebuszewo.

(KWP w Szczecinie / ep)
 

Film Policjanci odzyskali zabytkową misę chrzcielną

Opis filmu: zabytki, dzieła sztuki, misa

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci odzyskali zabytkową misę chrzcielną (format flv - rozmiar 4.28 MB)

Powrót na górę strony