Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gliniarz z konikiem – Rafał Bazak

Data publikacji 17.06.2007

Komisarz Rafał Bazak, w ułamku sekundy może powalić na ziemię przestępcę rosłego jak dąb. Ma czarny pas w judo, jest uczestnikiem międzynarodowych zawodów, Mistrzostw Polski i wielokrotnym mistrzem makroregionu. Na co dzień trenuje policjantów z KWP w Kielcach. Jego pasja do judo odkryła przed nim drugą pasję - żonę Małgorzatę. Także policjantkę.

Rafał Bazak rozpoczął przygodę z judo, gdy miał 13 lat. W jednej z lokalnych gazet znalazł ogłoszenie o naborze do klubu Lechia Kielce. Później zmienił klub na Błękitny Kielce. – Moi rodzice sprzeciwiali się treningom, a ojciec mówił nawet, żebym zajął się czymś pożytecznym, bo chleba z tego nie będzie – wspomina, uśmiechając się kom. Bazak.

- Jednak rodzice najbardziej obawiali się kontuzji. Te przyszły niebawem.

- Gdy miałem 14 lat, podczas pierwszych zawodów złamałem rękę. Ale to nie zniechęciło mnie do dalszych treningów. Wręcz przeciwnie – mówi Bazak.

- Wbrew temu, co twierdził ojciec, judo jest dziś moim chlebem powszednim i jednocześnie konikiem. Dzięki judo poznałem też swoją żonę Małgorzatę. 

Rafał Bazak codziennie prowadzi trzy cztery treningi z policjantami. Dwa razy w tygodniu prowadzi również bezpłatne treningi judo dla chętnych policjantów z całego województwa i Kielc. Sam trenuje kilka godzin dziennie. I bierze udział w zawodach.

Jako czynny zawodnik występował w kategorii do 65 i do 75 kg (aktualnie przy wadze 78 kilogramów zrzuca około 5 kg i występuje w kategorii do 73 kg).

                

Z trenowaniem judo trzeba liczyć się z wydatkami za jeden trening nawet 15 – 20 zł. Za najtańszą judogę trzeba zapłacić od 100 zł. Najdroższa to wydatek ok. tysiąca. Judoka składa się ze spodni i twardej górnej części skrojonej na wzór marynarki i pasa.

- Ale jest za to oszczędność na butach, bo trenujemy na bosaka – śmieje się komisarz. 

- W mojej karierze sportowca na pewno było więcej wygranych niż przegranych. Żałuję tylko, że nie wystąpiłem jak dotąd w Mistrzostwach Polski Policji w judo. Tutaj prześladuje mnie pech, bo zawsze trafia mi się jakaś kontuzja. Udział w zawodach jest sprawdzianem umiejętności dla każdego sportowca, dla judoki dodatkowo elementem w drodze do osiągnięcia przewodniego celu, za który Jigoro Kano, twórca judo, obrał „doskonalenie samego siebie”- podsumowuje Rafał Bazak.

Judo czyli (łagodna droga) pochodzi z Japonii. Jest sportem samurajów i oznacza "drogę do zwinności" lub "drogę do ustępowania". Jako sport walki polega na tym, by jak najszybciej przewrócić na ziemię swojego przeciwnika. Jeżeli upadnie na pełne plecy oznacza to koniec walki. tzw. ippon. Jeżeli upadnie na bok zawodnik otrzymuje odpowiednią ilość punktów zwanych odpowiednio: koka (najmniejsza liczba punktów), yuko i waza-ri. Walka trwa 5 minut i odbywa się na macie o wymiarach 10 na 10 metrów. Można ją wygrać na 4 sposoby poprzez rzucenie przeciwnika na plecy, założenie dźwigni w stawie łokciowym lub utrzymaniu w pozycji leżącej przez 25 sekund. Judo jest sportem wagowym dlatego judoka musi dbać o swoją wagę szczególnie i stosować niekiedy drastyczną dietę pozwalającą utracić zbędne kilogramy i jednocześnie utrzymać siłę oraz wytrzymałość na wysokim poziomie. Judo zaczyna  się od stopni uczniowskich Kju do mistrzowskich Dan, którym odpowiadają poszczególne kolory pasa od białego przez żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy aż do czarnego i czerwonego. Największym osiągnięciem dla judoki jest 10 dan. Komisarz Rafał Bazak zdał na drugi dan.

                


Bazak Rafał, oficer Policji (komisarz) od 1990 r. specjalista w Wydziale Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Urodzony 22 sierpnia 1969 w Kielcach, wykształcenie: wyższe, studia w zakresie wychowania fizycznego we Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach 1998-2001; magisterium z wychowania fizycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim 2001-2003; [resortowe] kurs podstawowy 1991; kurs podoficerski 1992 i kurs aspirancki w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie; Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Trener i zawodnik JUDO (2 dan, czarny pas) wielokrotny mistrz makroregionalny, uczestnik Mistrzostw Polski i wielu zawodów charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

oprac. M.Witer

Powrót na górę strony