Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie chorzowskiej bojówki przez CBŚ

Data publikacji 28.11.2011

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, współpracując ze śląskimi policjantami zwalczającymi chuligaństwo stadionowe, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą - bojówkę sympatyzującą z chorzowską drużyną piłkarską. Jak ustalili stróże prawa, członkowie grupy w latach 2005-2010 głównie w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, małopolskim oraz śląskim, dokonali wielu napadów rabunkowych oraz kradzieży z włamaniem do pomieszczeń biurowych dużych firm. W tej sprawie 43 osoby usłyszały już zarzuty, 24 zostało tymczasowo aresztowanych.

Praca nad tą sprawą na dobre rozpoczęła się jesienią 2010 roku, kiedy to Komendant Główny Policji powołał grupę operacyjno-śledczą składającą się z oficerów CBŚ i śląskich kryminalnych specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości stadionowej. W maju tego roku, ze względu na osiągnięcie założonych celów, grupa została rozwiązana, a dalsze niezbędne działania prowadzi zespół policjantów z Centralnego Biura Śledczego. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Działania grupy operacyjno-śledczej skoncentrowały się na trzech zagadnieniach: tj. działalności członków tzw. bojówki chorzowskich "kiboli", związanej z udziałem w obrocie środkami psychotropowymi i odurzającymi, udziałem pseudokibiców w tzw. ustawkach oraz dokonywanymi przez nich napadami rabunkowymi i włamaniami do obiektów gospodarczych w różnych regionach kraju.

Efektem pracy policjantów było wykrycie i zatrzymanie członków bojówki, którzy w latach 2005-2010, głównie w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, małopolskim oraz śląskim dokonywali napadów rabunkowych oraz kradzieży z włamaniem do pomieszczeń biurowych dużych przedsiębiorstw. Ustalono, iż te przestępstwa przynosiły sprawcom znaczne dochody, przeznaczane następnie na finansowanie działalności szajki. Członkowie grupy przestępczej poprzedzali swoje „skoki” rozpoznaniem obiektów, stanu ich zabezpieczeń technicznych oraz czujności ochrony. Niejednokrotnie sprawcy byli brutalni i bezwzględni wobec pracowników ochrony obiektów. Sprawcy kradli pieniądze w kwotach od 10 000 do 800 000 zł podczas jednego napadu, czy włamania.

Śledczy ustalili, że członkowie grupy dbali o utrzymanie sprawności fizycznej, dlatego też wspólnie trenowali sztuki walki pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Pieniądze na ten cel pochodziły zarówno ze składek, jak i ze środków uzyskanych w wyniku działań przestępczych. Jednakże tylko nieliczni, stanowiący ścisłą czołówkę, byli dopuszczeni do procederu przestępczego, który pozwalał im osiągać znaczne korzyści finansowe. Pieniądze te były przeznaczane przez nich na kupno luksusowych samochodów, atrakcyjnych nieruchomości oraz inwestowanie w przedsięwzięcia gospodarcze o różnej skali. Hierarchiczne podporządkowanie poszczególnych członków bojówki, żelazna dyscyplina oraz swoista ideologia, nie uznająca współpracy z policją, zapewniała hermetyczność działania grupy. Liderzy bojówki, oficjalnie identyfikując się z hasłami głoszonymi przez członków klubu kibica, w rzeczywistości nie przejmowali się nimi w ogóle, jak i sportową działalnością klubu. Stworzyli wokół siebie otoczkę wyjątkowo silnych, twardych mężczyzn, oddanych sprawie. Przez te zachowania stanowili niejednokrotnie wzór do naśladowania dla bardzo młodych ludzi, często jednoczących się dla barw klubu. Większości z nich, poza udziałem w „ustawkach”, nie był znany faktyczny cel działań ich „idoli”, którzy skupili się na handlu narkotykami, napadach rabunkowych, kradzieżach z włamaniami, wymuszeniach rozbójniczych i innych przestępstwach. Niejednokrotnie dochodziło do współpracy liderów bojówki z przedstawicielami zorganizowanych grup przestępczych, działających w województwie śląskim, jak i w innych województwach.

Do dzisiaj w tej sprawie śledczy przeprowadzili 16 realizacji, ogółem występuje w niej 43 podejrzanych, którym przedstawiono 294 zarzuty popełnienia przestępstw. Spośród wszystkich zatrzymanych 30 przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 24 kiboli zostało tymczasowo aresztowanych, 19 objęto dozorem policji, 12 wpłaciło poręczenia majątkowe, a stróże prawa zabezpieczyli ich majątek na łączną kwotę prawie 130 000 zł.

Sprawa jest rozwojowa – oficerowie CBŚ planują kolejne zatrzymania.

Film Zatrzymanie chorzowskiej bojówki przez CBŚ

Opis filmu: CBŚ, bojówka, Chorzów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymanie chorzowskiej bojówki przez CBŚ (format flv - rozmiar 9 MB)

Powrót na górę strony