Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali fałszywego "wnuczka"

Data publikacji 29.11.2011

Policjanci z Komisariatu w Skoczowie zatrzymali 43-letniego mężczyznę, który podając się za wnuczka usiłował wyłudzić 20 tys. zł od mieszkanki tej miejscowości. Mająca 69 lat skoczowianka zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem, więc szybko powiadomiła o wszystkim stróżów prawa.

Do zatrzymania oszusta przyczyniła się sama pokrzywdzona, która o zdarzeniu powiadomiła policję. 69-letnia mieszkanka Skoczowa odebrała telefon od nieznanego mężczyzny, który przedstawił się jako jej wnuczek i poprosił o pożyczkę w wysokości 15 tysięcy złotych. "Krewny" tłumaczył, że pilnie potrzebuje tych pieniędzy. Kobieta od razu wyczuła podstęp, jednak zgodziła się na wypłatę żądanej sumy. Wtedy "wnuczek" podbił stawkę i poprosił o 20 tysięcy złotych. Kobieta umówiła się, że pieniądze przekaże we wskazanym miejscu, po czym o wszystkim powiadomiła policję.

Oszust został zatrzymany przez skoczowskich policjantów na gorącym uczynku, gdy usiłował odebrać pieniądze. "Wnuczkiem" okazał się 43-letni mieszkaniec okolic Bielska-Białej. Kryminalni ustalili, że mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu. W kwietniu tego roku opuścił zakład karny, gdzie odsiadywał wyrok za popełnione przestępstwa. Na wniosek śledczych i prokuratora sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na trzy miesiące. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia. Skoczowscy kryminalni sprawdzają, czy zatrzymany ma związek z innymi tego typu oszustwami popełnionymi w ostatnim czasie na szkodę starszych osób.

Po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, których sposób działania jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Podając się za członka rodziny - najczęściej wnuka - zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy np. na zakup samochodu po atrakcyjnej cenie, czy rozkręcenie biznesu. Po wyrażeniu zgody na pożyczkę oszuści, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z ofiarą, proszą o wpłacenie pieniędzy na poczcie w systemie natychmiastowego przekazu, co umożliwia im wypłatę gotówki w dowolnym punkcie pocztowym w całym kraju. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do przerwania przestępczej działalności oszustów.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony