Zarzuty korupcyjne dla inspektor do spraw budownictwa
Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie zatrzymali 53-letnią inspektor do spraw budownictwa ze Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim. To kolejne zatrzymanie dotyczące przekroczenia uprawnień przez inspektorów ds. budownictwa. Podejrzanej przedstawiono 16 zarzutów. Jak ustalili śledczy, w celu osiągnięcia korzyści m.in. tworzyła dokumenty niezbędne do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz przyjęcia bez sprzeciwu zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło na początku roku. Przypomnijmy: w 2009 roku Prokuratura Okręgowa w Zamościu, na podstawie materiałów własnych Policji, wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowych przez inspektorów Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Janowie Lubelskim. Prowadzone postępowanie dotyczy także przyjmowania przez nich korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Wtedy do tej sprawy zostały zatrzymane dwie osoby.
W miniony wtorek policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie zatrzymali kolejną osobę. Czynności procesowe prowadzone były w siedzibie Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim. Tam też 53-latka została zatrzymana.
Policjanci ustalili, że 53-letnia Danuta K., pełniąc funkcję inspektora ds. budownictwa Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim, dopuściła się szeregu naruszeń prawa. Podejrzaną wczoraj doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie prokurator przedstawił jej 16 zarzutów dotyczących wykonywania przez nią obowiązków służbowych oraz przyjmowania korzyści majątkowych. W zamian za otrzymywane łapówki inspektor tworzyła dokumenty niezbędne do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz przyjęcia bez sprzeciwu zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Niektóre z zarzutów sięgają nawet 2001 roku. Aktualnie śledczy analizują zabezpieczoną dokumentację. Wstępne ustalenia wskazują, że 53-latka przyjęła korzyści majątkowe na kwotę nie mniejszą niż 48 tys. złotych.
Podczas prowadzonych czynności, 53-latce zostały zabezpieczone rachunki bankowe oraz lokaty o łącznej wartości ponad 55 tys. złotych. Ponadto prokurator zastosował wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 25 tys. złotych oraz zawieszenie w czynnościach służbowych. Podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Jak mówią policjanci, ta sprawa nadal ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Policja przypomina o ustawowym zapisie, w myśl którego można uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczenie korzyści majątkowej lub osobistej, osobie pełniącej funkcję publiczną. Uniknięcie odpowiedzialności jest możliwe w sytuacji, gdy osoba, która wręczyła korzyść wyjawi wszelkie okoliczności związane z jej udzieleniem, zanim organ ścigania tego sam nie ujawni.
(KWP w Lublinie/js)