Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało fabrykę papierosów

Data publikacji 02.12.2011

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, wspierani przez katowickich celników, zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, która działała w Katowicach i w Mikołowie. Podczas akcji zatrzymano członków grupy przestępczej – 6 mężczyzn - w tym organizatora produkcji i brygadzistę. W pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych policjanci zabezpieczyli 700 tys. papierosów i ponad 7 ton tytoniu. Jak szacują śledczy, zlikwidowana fabryka mogła wyprodukować nawet milion papierosów dziennie.

Do policjantów CBŚ od kilku miesięcy docierały sygnały, iż rejon Śląska stał się centrum dystrybucji podrabianych papierosów na obszar całełej Polski, jak również państw Unii Europejskiej. Zdobyte informacje i działania podjęte prze oficerów CBŚ doprowadziły do ujawnienia całego procesu produkcji.

Okazało się, że dla zminimalizowania prawdopodobieństwa dekonspiracji, grupa przestępcza podzieliła proces produkcji papierosów na etapy wykonywane w różnych miejscach. Podejrzani, pod szyldem fikcyjnych firm, kupowali surowy tytoń, który transportowali do katowickiej części fabryki, gdzie liście przechodziły gruntowny etap mielenia oraz suszenia, przeprowadzany z użyciem specjalistycznego sprzętu, najprawdopodobniej przemyconego z Anglii. W mielarni na gorącym uczynku przygotowania półproduktów policjanci zatrzymali  3 mężczyzn i zabezpieczyli ponad 7 ton tytoniu.

Gotową do palenia krajankę, przygotowaną ostatecznie do produkcji papierosów, pod eskortą pilotów, przewożono z Katowic do Mikołowa, gdzie w halach produkcyjnych – pod szyldem byłego zakładu pracy chronionej – funkcjonowała nielegalna fabryka, która w ciągu dnia mogła wyprodukować nawet milion papierosów. Na miejscu zatrzymano brygadzistę i kolejnych pracowników. Stróże prawa i celnicy zabezpieczyli maszyny warte kilka milionów złotych oraz gotowe papierosy.

Sąd Rejonowy w Katowicach wobec czterech zatrzymanych zastosował już tymczasowy areszt, a wobec piątego mężczyzny, związanego z tym procederem, poręczenie majątkowe.

Po nieudanej próbie ucieczki, policjanci zatrzymali także organizatora całego procederu produkcji, który trafił już do policyjnego aresztu. Miał on przy sobie specjalistyczny sprzęt do zagłuszania fal GSM oraz kilkanaście telefonów komórkowych.

Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia akcyzy, wyliczonej tylko na podstawie zabezpieczonego tytoniu, wynoszą nie mniej niż 4 mln zł.

Podejrzanym - pochodzącym z województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego mężczyznom w wieku od 19 do 45 lat - może grozić do 5, a organizatorowi do 8 lat więzienia oraz dotkliwe kary finansowe, związane ze skarbowym wymiarem popełnionego przestępstwa. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Katowice Zachód w Katowicach.

(KWP w Katowicach/js)

Film CBŚ zlikwidowało fabrykę papierosów

Opis filmu: CBŚ, papierosy, tytoń, fabryka

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ zlikwidowało fabrykę papierosów (format flv - rozmiar 5.69 MB)

Powrót na górę strony