Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w podziemie anabolikowe

Data publikacji 08.12.2011

Ponad 250 funkcjonariuszy uderzyło w zorganizowaną grupę zajmującą się nielegalnym obrotem anabolikami. Była to największa tego typu realizacja przeprowadzona na terenie naszego kraju – swoim zasięgiem objęła 10 województw. W sumie policjanci zatrzymali 23 osoby, zabezpieczyli m.in. miliony sztuk nielegalnych farmaceutyków, luksusowe samochody i około 500 tysięcy złotych w gotówce. Jak podkreślają funkcjonariusze, ta sprawa jest rozwojowa – planowane są dalsze zatrzymania.

Policyjna akcja, w której brali też udział funkcjonariusze Służby Celnej, to największe uderzenie w anabolikowe podziemie -  w sumie wzięło w niej udział ponad 250 policjantów, w tym także grupy szturmowe. We wtorek, dokładnie o godzinie 6 rano, funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu, wytypowanych wcześniej domów i mieszkań, gdzie mieli znajdować się członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem nielegalnego obrotu preparatami farmaceutycznymi. Jak ustalili śledczy, chodziło o środki o działaniu dopingującym, wpływającym na wzrost masy mięśniowej oraz wydolności organizmu. W sumie w ręce policjantów wpadły 23 osoby w różnym wieku: 20 mężczyzn i 3 kobiety. Był to trzon grupy, która działała zarówno  na terenie naszego kraju, jak i poza jego granicami.

W trakcie przeszukań mieszkań wynajmowanych przez członków grupy policjanci trafili na pomieszczenie, gdzie paczkowano nielegalne farmaceutyki, oraz magazyny, w których znajdowały się bardzo duże ilości środków dopingujących. W trakcie realizacji funkcjonariusze zabezpieczyli ok. 500 tysięcy złotych w gotówce, luksusowe samochody (BMW, mercedesa, nissana i volkswagena), których wartość oszacowano na ok. 900 tysięcy złotych, komputery, nośniki pamięci oraz telefony komórkowe. Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej  śledczy zamknęli konta bankowe należące do członków grupy, na których w sumie znajdowało się około 2,2 miliona złotych.

Wśród zatrzymanych są osoby uprawiające - w przeszłości, jak i obecnie - sporty siłowe. Uczestniczyły one w zawodach krajowych oraz międzynarodowych, gdzie osiągały wysokie wyniki, zdobywając m.in. tytuły mistrzów i wicemistrzów świata.

Zatrzymane osoby  odpowiedzą przed sądem za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym oraz za pranie pieniędzy. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Materiał, który został zebrany przez koordynatorów z komend wojewódzkich oraz funkcjonariuszy Biura Kryminalnego KGP, wskazuje, że sprawa będzie miała swój ciąg dalszy. Planowane są kolejne zatrzymania.

kj / mg
 

Film Uderzenie w podziemie anabolikowe

Opis filmu: sterydy, anaboliki

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Uderzenie w podziemie anabolikowe (format flv - rozmiar 12.22 MB)

Nagranie audio O akcji policjantów mówi insp. Mariusz Sokołowski - rzecznik komendanta głównego Policji

Pobierz plik O akcji policjantów mówi insp. Mariusz Sokołowski - rzecznik komendanta głównego Policji (format mp3 - rozmiar 6.7 MB)

Powrót na górę strony