Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito gang wyłudzający towary

Data publikacji 09.12.2011

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami mienia wielkiej wartości rozbili policjanci z Centralnego Biura Śledczego i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W sprawie tej zarzuty usłyszało 49 członków gangu. Łupem przestępców padł towar pochodzący z 36 tirów ze sprzętem elektronicznym, odzieżą i metalami kolorowymi, którego wartość oszacowano na 15 milionów złotych.

Sprawą gangu zajmowały się specjalne grupy operacyjno-śledcze powołane przez Komendanta Głównego Policji i Prokuratora Okręgowego we Wrocławiu. W jej toku rozpoznano działalność podejrzanych i zebrano dowody, które pozwoliły na ich zatrzymanie. W ostatnim czasie w ręce funkcjonariuszy wpadli w Warszawie 3 kolejni członkowie grupy zajmujący kluczowe miejsca w jej strukturze, którzy zostali już tymczasowo aresztowani przez sąd. Łącznie zarzuty przedstawiono 49 osobom.

Sprawcy działali w okresie od 2008 do 2011 roku. W styczniu tego roku przestępcy wyłudzili 5 tirów ze 120 tonami miedzi o wartości blisko 5 milionów złotych z jednej z dolnośląskich hut, które przeznaczone były dla zagranicznego kontrahenta. Poza tym ich łupem w ubiegłych latach padło kilka tysięcy telewizorów LCD oraz odzież o wartości 300 tysięcy euro.

Sposób działania gangu polegał na przejmowaniu upadających firm transportowych i ich rejestracji na t.zw. „słupy”. Gangsterzy podszywali się również pod legalnie działające firmy zagraniczne, uzyskując od spedytorów zlecenia przewozu wartościowego towaru. Grupa posiadała przy tym własne środki transportu niezbędne do dokonywania wyłudzeń i posługiwała się fałszywymi dokumentami.

Zlecenia przewozu pozyskiwane były głównie przez Internet ze specjalistycznych portali skupiających przewoźników, a działania przestępców były poprzedzone uwiarygodnieniem podstawionych firm wśród innych legalnie działających przewoźników. Wyłudzony towar rozprowadzany był na terenie Polski oraz innych państw Unii Europejskiej.

Policjanci i prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza ma na swoim koncie przynajmniej kilkanaście tego typu przestępstw. Jej członkowie wyłudzili łącznie 36 tirów z towarem o wartości 15 milionów złotych.

pb

Powrót na górę strony