Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przygotowali szlachetną paczkę

Data publikacji 12.12.2011

Pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przygotowali „Szlachetną paczkę” dla samotnej matki i jej dzieci. Do przygotowań zaangażowali 40 osób. Poza zakupem wszystkich wskazanych na liście produktów przygotowali również dodatkowe upominki dla członków rodziny.

Pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku drugi rok z rzędu zaangażowali się w przygotowanie „Szlachetnej paczki”. Do akcji włączyli znajomych i pracowników instytucji, z którymi współpracują na co dzień. Swoim entuzjazmem zarazili w sumie 40 osób. Udało im się zebrać nie tylko wskazane przez wolontariuszy Stowarzyszenia Wiosna potrzeby rodziny (od żywności, przez środki czystości, kosmetyki, ubrania, zabawki, buty, pampersy), ale również kupić upominki pod choinkę, które nie były wymienione na liście. Wszystko zmieścili w 35 kartonów, które opakowali świątecznym papierem.

W tym roku spośród rodzin dostępnych w ramach w bazie programu „Szlachetna paczka” wybór padł na rodzinę Pani Katarzyny, która samotnie wychowuje dwie córki: Karolinę (14 l.) oraz Lenę (9 mc.). Pani Kasia wraz z córkami mieszka w małym pokoju, bez własnej łazienki i kuchni. Od około 1,5 roku pozostaje bez pracy. Aktualnie pani Kasia przebywa na urlopie wychowawczym. Na dochód rodziny składają się zasiłki, dodatek wychowawczy oraz alimenty. Łącznie na utrzymanie rodziny oraz opłacenie wszystkich należności pani Kasia ma około 1080 zł. W przeliczeniu na jedną osobę to 360 zł. Większość dochodów pochłaniają koszty utrzymania mieszkania oraz spłata zaległości za mieszkanie i prąd. Utrzymanie mieszkania kosztuje około 400 zł. Dodatkowo do opłacenia są zaległości za mieszkanie ok. 200 zł/mc oraz prąd (2500 zł łącznie). Rodzina potrzebuje głównie żywności oraz ubrań i butów.

Jak przyznają organizatorzy „Szlachetnej paczki” w komendzie, rozmach tegorocznej przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Już zapowiadają, że w przyszłym roku znowu włączą się w przygotowanie prezentów dla najbardziej potrzebujących.

„Szlachetna paczka” to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy realizowana przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, tak by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.

(KWP Gdańsk / ep)

Powrót na górę strony