Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukała obiecując unijne dotacje

Data publikacji 12.12.2011

Policjanci z Barczewa zatrzymali 54-latkę podejrzaną o usiłowanie oszustwa. Kobieta, podając się za pracownika firmy załatwiającej dotacje z funduszu europejskiego dla rolników, usiłowała wyłudzić od lokalnego przedsiębiorcy pieniądze w zamian za szybkie załatwienie dotacji w wysokości nawet 300 tys. euro na zakup maszyn rolniczych. Funkcjonariusze sprawdzają czy 54-latka nie ma na swoim koncie więcej tego typu oszustw.

Do Komisariatu Policji w Barczewie zgłosił się zaniepokojony mieszkaniec gminy. Mężczyzna twierdził, że do jego domu przyszły dwie kobiety, a jedna z nich przedstawiła się jako pracownica firmy załatwiającej dotacje unijne. Kobieta miała namawiać go do wypełnienia wniosku, dzięki któremu mógł otrzymać jeszcze w tym roku nawet 300 tysięcy euro na zakup maszyn. Za pewne i szybkie załatwienie sprawy 54-latka zażyczyła sobie 12 tysięcy złotych.

Mężczyzna obawiał się, że może mieć do czynienia z oszustką, dlatego też zdecydował się powiadomić o wszystkim policję. Kryminalni nawiązali kontakt z odpowiednimi wydziałami zajmującymi się dotacjami w urzędzie wojewódzkim i marszałkowskim. Ustalono, że taka dotacja w ogóle nie istnieje.

Tego samego dnia funkcjonariusze z Barczewa wspólnie z policjantami zwalczającymi przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali 54-latkę. Kobieta wpadła w ręce funkcjonariuszy w jednym z domów handlowych na terenie miasta, gdzie miało dojść do spotkania rolnika z kobietą i przekazania jej pieniędzy. Elżbieta G. została przewieziona do komendy i przesłuchana. Początkowo nie chciała przyznać się do przestępstwa, trzymając się swojej wersji. W efekcie przyznała się i złożyła obszerne wyjaśnienia. Twierdziła, że pomysł na szybki zarobek podpatrzyła w telewizji. W związku ze zbliżającymi się świętami, był to- jej zdaniem- najlepszy sposób na pozyskanie dodatkowych pieniędzy.

54-latka usłyszała zarzuty usiłowania oszustwa za co grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zabezpieczyli kilka telefonów komórkowych oraz fałszywe wnioski o dotacje, które kobieta posiadała przy sobie. Funkcjonariusze sprawdzają czy 54-latka nie oszukała, bądź usiłowała oszukać innych rolników w regionie.

(KWP w Olsztynie / mw)
 

Powrót na górę strony