Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy zatrzymał oszustów

Data publikacji 16.12.2011

Dzielnicowy z gminy Serniki ustalił i zatrzymał dwóch oszustów z Lublina. Mężczyźni w wieku 23 i 31 lat, chodząc po domach, namawiali starsze osoby do podpisywania umów na instalowanie anten do odbioru telewizji cyfrowej. Umowy były fikcyjne, ale dawane przez klientów zaliczki - prawdziwe. Policjanci szacują wartość poniesionych strat. Zatrzymanym za oszustwa grozi nawet do 8 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło we wtorek. Dzielnicowy w trakcie obchodu w miejscowości Brzostówka w gminie Serniki otrzymał od mieszkańców informację o dwóch podejrzanych mężczyznach poruszających się volkswagenem passatem. Z otrzymanych relacji wynikało, że nieznajomi oferują do sprzedaży odbiorniki jednej z telewizji cyfrowych. Jak się okazało, mężczyźni w nachalny sposób namawiali do zakupu odbiorników, a podpisując umowy, pobierali zaliczki od swoich klientów.

Dzielnicowy, dzięki pomocy mieszkańców, bardzo szybko odnalazł opisany pojazd oraz obydwu mężczyzn przy jednej z posesji w Brzostówce. Obydwaj byli mocno zaskoczeni obecnością policjanta, nie mieli przy sobie żadnych dokumentów osobistych, byli też bardzo nerwowi.

Jak się później okazało, mieli ku temu powody. Dzięki wnikliwości dzielnicowego ustalono, że zawierane przez mężczyzn umowy były fikcyjne, a ich podpisanie miało jedynie na celu wyłudzenie od „klienta” pieniędzy pod pretekstem wpłaty zaliczki. Oszukanymi byli głównie ludzie starsi. Ponadto wyszło na jaw, że jeden z zatrzymanych podał mundurowym nieprawdziwe dane, a także kierował samochodem wbrew sądowemu zakazowi prowadzenia pojazdów.

Zatrzymanymi okazali się 31- i 23-letni mieszkańcy Lublina. Młodszy z zatrzymanych był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa. Wczoraj Sąd Rejonowy w Lubartowie zastosował wobec 23-latka dozór policyjny. Obydwu mężczyznom za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Jak twierdzą śledczy, sprawa jest rozwojowa, a liczba oszukanych osób może być bardzo duża.

Policjanci apelują o daleko ostrożność podczas kontaktów z osobami oferującymi do sprzedaży różne produkty czy usługi. Przestępcy, często pod przykrywką przeprowadzenia okazjonalnej transakcji czy podpisania korzystnej umowy, okradają swoje ofiary lub wyłudzają pieniądze czy wartościowe przedmioty. W takich sytuacjach należy prosić sprzedawcę o okazanie identyfikatora lub dokumentów upoważniających do oferowania produktu. Wskazane jest również zapisanie tych danych, gdyż w przypadku popełnienia przestępstwa informacje te ułatwią prace organom ścigania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wiarygodności sprzedawców, należy o swoich spostrzeżeniach poinformować policję.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony