Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawał nielegalne kopie programu

Data publikacji 18.12.2011

Policjanci ze Szczecina zatrzymali dwóch mieszkańców województwa opolskiego w związku z podejrzeniem nielegalnej dystrybucji drogiego oprogramowania komputerowego. Koszt takiego programu szacowany jest na około 45 tys. złotych. Jeden z zatrzymanych sprzedawał go za 2 tys. złotych. 49-latek usłyszał zarzut rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą uzyskali informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nielegalnej dystrybucji programu komputerowego. Funkcjonariusze, którzy zajęli się sprawą, ustalili, że do jednej ze szczecińskich firm zgłosiło się dwóch nieznanych mężczyzn. W trakcie spotkania jeden z nich zaprezentował na przywiezionym ze sobą komputerze aplikację programu komputerowego, służącego do projektowania i produkcji drewnianych schodów. Jeden z mężczyzn zainstalował program na komputerze przedstawiciela firmy, po czym zaczął wyjaśniać, w jaki sposób można obejść zabezpieczenia.

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn - mieszkańców województwa opolskiego, w wieku 49 i 20 lat. W toku kolejnych czynności okazało się, że starszy z mężczyzn zajmował się nielegalną dystrybucją programu. Młodszy był jedynie kierowcą , który na prośbę kompana przywiózł go do Szczecina.

49-latek prawdopodobnie sprzedał kilka kopii oprogramowania w innych województwach, a zysk z tych transakcji wstępnie szacuje się na kilkanaście tysięcy złotych. Koszt oryginalnego programu wynosi około 45 tys. złotych. Zatrzymany swoje działanie tłumaczył trudną sytuacją materialną.

Policjanci zabezpieczyli komputer z nielegalnym programem oraz telefony komórkowe, którymi dysponował mężczyzna. Po tym usłyszał on zarzuty nielegalnego rozpowszechniania programu komputerowego. Wczoraj stanął przed prokuratorem, który zadecydował o oddaniu mężczyzny pod dozór Policji i zastosował poręczenie majątkowe.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony