Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ofiarą stalkingu mogło paść nawet kilkanaście osób

Data publikacji 20.12.2011

Złotoryjscy policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o stalking. Sprawca podszywając się pod inne osoby wykorzystał ich wizerunek oraz dane osobowe. Jego ofiarą mogło paść nawet kilkanaście osób. Za swój czyn 24-latek odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o stalking. Jak ustalili policjanci, sprawca, wykorzystując zdjęcia i dane osobowe kobiet, zamieszczał na portalach erotycznych ogłoszenia oraz umieszczał pod nimi wulgarne i obraźliwe komentarze. W chwili obecnej funkcjonariusze ustalili, że poszkodowane w ten sposób zostały 4 kobiety, ale poszkodowanych może być więcej.

Sprawa rozpoczęła się, gdy jedna z pokrzywdzonych poinformowała policjantów , że jej zdjęcie zamieszczone na portalu społecznościowym zostało wykorzystane bez jej zgody przez nieznaną jej osobę. Z przekazanych informacji wynikało, że pokrzywdzona otrzymuje wiadomości z portalu erotycznego oraz nękana jest przez osoby odpowiadające na zamieszczone na portalu ogłoszenia.

Funkcjonariusze skontaktowali się z administratorem portalu i rozpoczęli ustalanie okoliczności tej sprawy. Sprawcą okazał się 24-letni mężczyzna. Policjanci szybko ustalili motywy jego działania. Mężczyzna starał się w pewnej firmie o pracę. Gdy jego podanie zostało rozpatrzone negatywnie, „za karę” postanowił zemścić się na niedoszłej szefowej. W tym celu pozyskał jej zdjęcia z jednego z portali społecznościowych i - podszywając się pod jej tożsamość - umieścił jej profil na kilku portalach erotycznych. Podobnie postąpił z trzema innymi kobietami. Jego ofiarami padły: była dziewczyna oraz dwie inne kobiety, które „dały mu kosza” i nie chciały się z nim spotykać.

W trakcie przesłuchania zatrzymany 24-latek przyznał się do popełnienia tych czynów. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że osób pokrzywdzonych w ten sposób może być kilkanaście. Obecnie policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

Za stalking, czyli podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku lub jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

(KWP Wrocław / ep)
 

Powrót na górę strony