Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wnuczkowie oszuści

Data publikacji 24.12.2011

Fałszywi wnuczkowie zatrzymani – udając krewnych i prosząc o pożyczenie pieniędzy na rekompensatę dla osoby rzekomo poszkodowanej w wypadku wyłudzili ponad 100 tysięcy złotych.

Grupę oszustów rozpracowali policjanci wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zatrzymanych zostało pięć osób – trzech mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 21 do 41 lat. Kobiety oraz jeden z zatrzymanych mężczyzn byli już poszukiwani listami gończymi.  Przy zatrzymanych policjanci odnaleźli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, kart SIM oraz ksiązki telefoniczne z których korzystali typując ofiary.

Oszuści działali głównie na terenie Małopolski. Najpierw jeden z członków grupy nawiązywał kontakt z wybraną osobą – najczęściej starszą, samotnie mieszkającą – i przedstawiał się jako krewny (wnuczek, siostrzeniec, bratanek). Następnie, utrzymując rozmówcę w przekonaniu, że się znają mówił, że właśnie spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby zadośćuczynić poszkodowanemu w tym wypadku. Niekiedy oszust podawał także, że nie ma aktualnej polisy OC. Za każdym razem prosił o pożyczenie pieniędzy – gdy rozmówca zgodził się, informował że nie może przyjść po pieniądze osobiście i przyśle zaufana osobę - kobietę.

Jak ustalili policjanci prowadzący sprawę, oszuści od 14 osób wyłudzili w ten sposób co najmniej 115 tysięcy złotych. Ponadto kilkanaście razy próbowali wyłudzić pieniądze. 

Grupą kierował 23 letni Wiktor P. – mieszkaniec Krakowa. To on typował ofiary i określał szczegóły przestępczego działania. On także telefonował do wybranych osób i prosił o pożyczkę. Później współdziałający z nim członkowie grupy organizowali resztę – jeden z mężczyzn przywoził na miejsce kobietę mającą odebrać pieniądze i obserwował teren w czasie, kiedy ona udawała się do wskazanego mieszkania.

Osoby, które były poszukiwane listami gończymi zostały już osadzone w Areszcie Śledczym, pozostałe natomiast trafiły do policyjnego aresztu.

Za oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

(Źródło:KWP Kraków/pb)

Powrót na górę strony