Nowy sprzęt dla laboratorium kryminalistycznego
Eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie od niedawna dysponują nowymi urządzeniami do określania ilości i jakości DNA oraz oznaczenia profilu DNA w badanych próbkach. Sekwenator to najnowocześniejszy sprzęt stosowany w tego typu badaniach na całym świecie. Dzięki niemu badania śladów genetycznych będą prowadzone wydajniej i szybciej, a wiele nierozwiązanych spraw sprzed lat będzie mogło zostać wyjaśnionych.
Przez wiele lat biologia kryminalistyczna bazowała na badaniach dwóch uczonych Karola Landstesteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi w układzie ABO, oraz Aleca Jeffreysa, który w 1985 r. odkrył polimorficzne sekwencje minisatelitarne. Obecnie do badań śladów biologicznych wykorzystuje się analizę genetyczną, która w przeciwieństwie do badań serologicznych i analizy polimorfizmu enzymów nie podlega ograniczeniom, takim jak zmiany wywołane procesami gnilnymi, czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub związanymi z wiekiem śladów.
Pracownia biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie powstała w 1990 roku. Zespół biologii wykonuje badania identyfikujące i porównawcze materiału biologicznego. Eksperci zespołu zajmują się m.in. identyfikacją rodzajową i gatunkową śladu biologicznego, a także kwalifikacją i zabezpieczeniem zarówno technicznym jak i procesowym materiału do identyfikacji genetycznej. Realizują również zadania związane z bazą DNA „Genom”. W przypadku najpoważniejszych przestępstw i zdarzeń zajmują się także zabezpieczaniem śladów kryminalistycznych.
Od niedawna eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie dysponują nowymi urządzeniami, które będą wykorzystywane w przeprowadzanych badaniach genetycznych. W skład zakupionego zestawu wchodzi aparat 7500 HID Real-Time PCR oraz ośmiokapilarny sekwenator 3500 HID wraz z oprogramowaniem do analizy otrzymanych danych. Większa wydajność, wszechstronność i czułość - to główne zalety nowego sekwenatora. Sekwenator pozwala skrócić czas potrzebny do wykonania skomplikowanych badań i analiz - cały etap badań genetycznych będzie trwać nie dłużej niż 48 godzin.
Urządzenie będzie też mogło badać wiele próbek jednocześnie. Użycie nowego typu odczynników umożliwia też policyjnym ekspertom prowadzenie badań przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiału biologicznego. Urządzenie będzie używane m.in. do ekspertyz śladów sprzed lat, w których jako materiał dowodowy występuje zdegradowany już materiał biologiczny. Dzięki temu sprawy, nawet już umorzone, mają szanse na wykrycie.
(KWP w Lublinie / mg)
Film Nowy sprzęt dla laboratorium kryminalistycznego
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nowy sprzęt dla laboratorium kryminalistycznego (format flv - rozmiar 3.2 MB)