Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za włamania do kościołów

Data publikacji 05.01.2012

W ubiegłym roku zatrzymano 57-letniego mężczyznę, któremu przedstawiono zarzuty włamań do domów jednorodzinnych. W trakcie śledztwa na jaw wyszły jednak kolejne przestępstwa popełnione przez podejrzanego – włamania do kościołów na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Właśnie zakończyło się śledztwo w tej sprawie a 57-latek usłyszał kolejne zarzuty.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu prowadzili postępowanie w sprawie serii włamań do domów jednorodzinnych na terenie gminy Żagań. Ustalili mężczyznę podejrzewanego o włamania do domów w miejscowościach Bożnów i Tomaszowo. 57-letniego Piotra N. zatrzymali w lutym 2011 r. Mężczyźnie przedstawiono pięć zarzutów kradzieży z włamaniem. Z domów zginął wówczas sprzęt elektroniczny, biżuteria i kosmetyki, straty wyniosły prawie 30 tys. złotych. Po zatrzymaniu podejrzanego, policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów. 12 lutego 2011 r. na wniosek Prokuratury Rejonowej w Żaganiu, sąd tymczasowo aresztował 57-letniego mężczyznę.

W czasie prowadzonego śledztwa policjanci uzyskali informacje, że aresztowany może być również sprawcą włamań do obiektów sakralnych na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Podczas przeszukania jednego z użytkowanych przez 57-latka pomieszczeń policjanci zabezpieczyli przedmioty pochodzące z kościołów. Był to m.in. świecznik i pozłacana patena. Wówczas nawiązano kontakt z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz biegłymi z zakresu historii sztuki by ustalić z jakich obiektów sakralnych mogły pochodzić zabezpieczone rzeczy. Zebrany w ten sposób materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie aresztowanemu Piotrowi N. zarzutów m.in. kradzieży z włamaniem do kościołów w Konotopie (woj.lubuskie) i Miłakowie (woj. lubuskie), kradzieży z remontowanego kościoła w Grudzy (woj. dolnośląskie) świeczników, metalowego krucyfiksu, paten komunijnych i kadzidła. W czasie włamania do kościoła w Konotopie, do którego doszło we wrześniu 2010 r., zostały skradzione dwa portrety epitafijne, stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.

57-latek jest ponadto oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w okresie od 2003 r. do 2006 r. na terenie woj. lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego dokonała włamań do kilkudziesięciu kościołów i kradzieży zabytkowych przedmiotów o charakterze sakralnym. W czasie śledztwa prowadzonego jeszcze w 2006 r. lubuscy i dolnośląscy policjanci odzyskali ponad 100 zabytków skradzionych z kościołów na terenie Polski. Wśród nich znalazły się m.in.: figury gotyckiego tryptyku Pokłonu Trzech Króli oraz cnót z drewnianego, manierystycznego nagrobka Rechenbergów z kościoła w Kliczkowie (skradzione w 2006 r.), gotyckie rzeźby apostołów z ołtarza w Kurowie Wielkim (kradzież w 2005r.), rzeźba Madonny z Dzieciątkiem i Pieta z kościoła w Tymowej (kradzież w 2005 r.), srebrna sukienka i korony z obrazu Madonny z Dzieciątkiem z kościoła w Dusznikach w Wielkopolsce, lewe skrzydło gotyckiego tryptyku z Niwnic, skrzydła gotyckiego tryptyku z kościoła w Radzikowie, obraz „Złożenie do grobu” namalowany w 1682 r. przez Georga Schwidtliga, krzyż procesyjny z kościoła w Lubanicach oraz lichtarze z kościołów w Przybymierzu, Starym Strączu (kradzieże w 2005r.) i Klenicy (kradzież w 2004 r.).

(KWP w Gorzowie Wlkp./js)
 

Powrót na górę strony