Nowy szef polskiej Policji - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy szef polskiej Policji

Data publikacji 09.01.2012

Nadinspektor Marek Działoszyński, były Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, został nowym Komendantem Głównym Policji. Zastąpił na tym stanowisku gen. insp. Andrzeja Matejuka. Uroczyste przekazanie obowiązków odbyło się w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego.

Uroczystość powołania nowego szefa polskiej Policji odbyła się w sali generalskiej Komendy Głównej Policji. Po uroczystym złożeniu meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych odczytano rozkazy Premiera Donalda Tuska o odwołaniu z funkcji Komendanta Głównego Policji gen. insp. Andrzeja Matejuka i o powołaniu na to stanowisko nadinsp. Marka Działoszyńskiego. Akty wręczył minister Cichocki.

- Chciałbym podziękować komendantowi Matejukowi za cztery lata niełatwej pracy, za kierowanie największą służbą mundurową w Polsce, która w czasie pokoju odpowiada za bezpieczeństwo naszego państwa i naszych obywateli. Chciałbym też na ręce komendanta złożyć podziękowania dla wszystkich policjantów za wypełnienie w ostatnich miesiącach zadania szczególnie ważnego, czyli zabezpieczenia polskiej prezydencji. Jest to dla Pana, po czterech latach, dobre zwieńczenie dotychczasowej pracy - powiedział Minister Spraw Wewnętrznych. Następnie Jacek Cichocki zwrócił się do nadinsp. Marka Działoszyńskiego. Minister podkreślił, że nowy komendant związał całe zawodowe życie z Policją i pracował na różnych szczeblach, co oznacza, że nie jest człowiekiem z zewnątrz, ponieważ zna pracę na poziomie komisariatu, komendy wojewódzkiej, ale i komendy głównej. – To w wszystko pozwoli mu unikać błędów i wybierać optymalne rozwiązania – dodał minister. Na zakończenie życzył komendantowi Działoszyńskiemu sił i sukcesów w realizacji zadań.

Kolejną częścią uroczystości było pożegnanie i przywitanie sztandaru komendy głównej. Następnie komendant Matejuk złożył meldunek Ministrowi Spraw Wewnętrznych o zdaniu obowiązków Komendanta Głównego Policji, a komendant Działoszyński – o objęciu tego stanowiska.

Komendant Matejuk podziękował ministrowi Cichockiemu za ciepłe słowa, w których ocenił lata, gdy kierował Policją. – Nie były to łatwe lata – podkreślił komendant. – Dobrze pamiętamy, że w roku 2008 budżet Policji został znacznie ograniczony. Z tą kadrą, stojącą dzisiaj na tej sali, musieliśmy podjąć decyzję, czy w takich warunkach jesteśmy w stanie kierować tą formacją, aby oczekiwania społeczne zostały spełnione. Nikt z tej kadry nie podniósł białej flagi. Wiedzieliśmy, że to zadanie było trudne, ale wydaje mi się, że wykonaliśmy je dobrze – powiedział Andrzej Matejuk. Komendant dodał, że wspólna praca policjantów pozwoliła na ograniczenie przestępczości, szczególnie w tych dokuczliwych dla obywateli obszarach. - Co najważniejsze te nasze działania zostały zauważone przez mieszkańców, a to dla nas największa satysfakcja. Komendant przyznał, że to nie przyszło łatwo. – Wiedzieliśmy, że bez pewnych modyfikacji nie osiągniemy zakładanych rezultatów. Dlatego m.in. zreformowaliśmy struktury Policji, stworzyliśmy nowe wydziały, np. do zwalczania przestępczości pseudokibiców czy do zwalczania cyberprzestępczości – powiedział były szef Policji. Andrzej Matejuk podkreślił, że żmudna policyjna praca przyniosła wiele sukcesów: – Jestem przekonany, że dzięki pracy osób, które stoją tu na sali, udało się osiągnąć te efekty. Wszystkim bardzo dziękuję... Prawdą jest, że zawsze miałem szczęście do dobrych, wymagających przełożonych – teraz mogę również powiedzieć, że miałem też niesamowite szczęście do podwładnych.

Następnie głos zabrał nadinsp. Marek Działoszyński. – Panie ministrze, dziękuję za zaufanie, jakim mnie Pan obdarzył, mianując mnie na funkcję Komendanta Głównego Policji. Mam świadomość ogromu obowiązków i chcę zapewnić, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby Policja funkcjonowała dalej dobrze, żeby się rozwijała i żeby wypełniała oczekiwania społeczeństwa - powiedział komendant Działoszyński. Zapowiedział też, że nabyte doświadczenie wykorzysta do tego, aby formację policyjną prowadzić jak najlepiej i żeby ta formacja była jak najbliżej społeczeństwa. – Myślę, że właśnie ten kierunek będzie dla mnie najważniejszym wyznacznikiem do działania całej Policji, czyli pracować jeszcze bardziej na rzecz społeczeństwa, wsłuchiwać się w oczekiwania społeczne i oczekiwania te spełniać – dodał komendant główny. Zaznaczył, że będzie budował zespół, który właśnie taką linię pracy Policji umożliwi. Komendant zapewnił też wszystkich policjantów, że żadnej rewolucji w Policji nie będzie, ponieważ Policja pracowała dobrze: – Chcemy, aby realizowała swoje zadania równie dobrze, jednocześnie będziemy chcieli zmieniać trochę jej oblicze na bardziej przyjazne społeczeństwu.

Uroczystość zakończyło wyprowadzenie sztandaru Komendy Głównej Policji i złożenie meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Po przekazaniu obowiązków szefa Policji odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego oraz komendantów Marka Działoszyńskiego i Andrzeja Matejuka. Odpowiadali oni na pytania dziennikarzy dotyczące zarówno aktualnej sytuacji w Policji, jak i planów dotyczących formacji.

Mariusz Góra, fot.: Marek Krupa, wideo: Marek Szałajski

Zobacz galerię zdjęć >>

Nowi zastępcy Komendanta Głównego Policji >>

nadinsp. Marek Działoszyński

Nadinspektor Marek Działoszyński urodził się w 1962 roku w Trzebiatowie na Pomorzu Zachodnim. Ma żonę i dwoje dzieci. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nadinspektor Działoszyński służbę w Policji rozpoczął w 1985 roku. Pracował w różnych jednostkach, przechodząc wiele szczebli kariery zawodowej. Rozpoczynał od pracy patrolowej w Międzyrzeczu. Później objął stanowisko inspektora operacyjno-dochodzeniowego w tej samej jednostce. Od lutego 1991 roku był komendantem komisariatu w Skwierzynie. Od 1999 roku pełnił służbę w strukturach Biura Spraw Wewnętrznych, a dyrektorem tej komórki został w styczniu 2006 roku. 14 listopada 2008 roku objął stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. 10 stycznia 2012 r. został Komendantem Głównym Policji.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.35 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja