Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani fałszywi policjanci

Data publikacji 13.01.2012

Kryminalni z Komisariatu Policji w Gdyni Śródmieściu zatrzymali dwóch mężczyzn podszywających się pod policjantów. Przy pomocy podrobionej legitymacji oraz odznaki policyjnej próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkanki Gdyni. Grozi im do 8 lat więzienia.

Zdarzenie miało miejsce w centrum Gdyni. Do 38-letniej mieszkanki miasta, podeszło dwóch mężczyzn w cywilnych ubraniach. Powiedzieli jej, że są policjantami, pokazali legitymację oraz odznakę służbową. Oświadczyli kobiecie, że jest ona podejrzana o popełnienie przestępstw i będzie zatrzymana. Jednocześnie stwierdzili, że za 10 tys. złotych mogą ją puścić wolno i zapomnieć o sprawie. Kobieta umówiła się z bandytami na przekazanie pieniędzy, jednocześnie informując o całym zajściu policję.

Na miejscu gdzie miało dojść do przekazania pieniędzy prawdziwi policjanci zatrzymali dwóch oszustów. Sprawcy próbowali uciekać, ale po krótkim pościgu zostali zatrzymani. Jeden z nich podczas ucieczki odrzucił etui z podrobioną legitymacją i odznakę policyjną. Przy drugim z zatrzymanych policjanci dodatkowo znaleźli kajdanki.

Mężczyźni noc spędzili w prawdziwym policyjnym areszcie. Wczoraj usłyszeli zarzuty wyłudzenia i podszywania się pod policjantów. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci sprawdzą czy wcześniej dokonywali podobnych przestępstw.

Pamiętajmy, że Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują nowe wzory legitymacji policyjnych. Wyglądem przypominają te dotychczas używane, mają jednak więcej zabezpieczeń. Policjanci będą się nimi posługiwać przez trzy kolejne lata.

Nowe dokumenty są zbliżone wyglądem do poprzednich. Mają formę karty wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu o formacie zbliżonym do kart płatniczych czy dowodów osobistych. Posiadają beżowo-niebieskie tło z widocznymi powtarzającymi się napisami POLICJA.

W części awersowej obok zdjęcia funkcjonariusza znajduje się godło państwowe, nazwa miejsca pełnienia służby oraz gwiazda policyjna. Poniżej gwiazdy zapisana jest data ważności – 31.12.2014.

Pod zdjęciem policjanta umieszczone są jego numer identyfikacyjny, imię i nazwisko oraz stopień. Rewersowa strona legitymacji posiada duży złoty napis POLICJA, wizerunek twarzy policjanta oraz numer legitymacji. Beżowo-niebieskie tło znajduje się tylko po prawej stronie.

Zastosowane zabezpieczenia, takie jak hologram, farba zmienna optycznie czy druk wypukły, chronią nowe legitymacje służbowe policjantów przed podrobieniem i przerobieniem.

(KWP w Gdańsku / pt)
 

Film Zatrzymani fałszywi policjanci

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani fałszywi policjanci (format flv - rozmiar 2.76 MB)

Powrót na górę strony