Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano mężczyznę, który wykorzystał skradzione dane

Data publikacji 16.01.2012

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Warmii i Mazur, który skorzystał z zamieszczonych w Internecie, skradzionych danych amerykańskich urzędników. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych w momencie, gdy posłużył się nimi by zrobić zakupy - ma już postawione dwa zarzuty oszustwa oraz sabotażu komputerowego, za co grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

24 grudnia z bazy amerykańskiego instytutu Stratfor, hakerzy wykradli dane urzędników UE, NATO i resortów obrony. W związku z powyższym do sieci trafiły adresy i hasła kont mailowych, numery kart kredytowych, a także numery telefonów tysięcy amerykańskich urzędników. Z wycieku tych informacji skorzystał 24-letni mieszkaniec Warmii i Mazur. Mężczyzna został zatrzymany w miniony piątek przez policjantów z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą KGP, KSP oraz KWP w Olsztynie.

Ze wstępnych materiałów zgromadzonych przez policjantów wynika, że mieszkaniec Warmii i Mazur wykorzystując pozyskane dane kilka razy próbował, a w czterech przypadkach przeprowadził transakcję robiąc zakupy w sklepach internetowych na łączną kwotę ponad 8 tysięcy złotych.

W trakcie przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli dwa laptopy, 4 telefony komórkowe, modemy oraz karty pamięci i dysk twardy.

W piątek mężczyzna usłyszał dwa zarzuty – oszustwa oraz sabotażu komputerowego, za co grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

75 tysięcy numerów kart bankowych od momentu ujawnienia ich w Internecie jest monitorowanych przez Policję na całym świecie. W chwili kiedy ktoś usiłuje się nimi posłużyć, policjanci mają jasność do czyich drzwi zapukać.
 

(KWP w Olsztynie / pt)

Powrót na górę strony