Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Złote Blachy” po raz XIV

Data publikacji 18.01.2012

Już po raz 14 Koalicja Antypiracka przyznała nagrody „Złote Blachy”. Tym razem wśród wyróżnionych znalazły się komendy wojewódzkie z Opola, Białegostoku oraz komenda stołeczna. Na uroczystości był zastępca komendanta głównego nadinsp. Andrzej Rokita. Podczas przyznawania wyróżnień udział brali znany piosenkarz Mietek Szcześniak oraz piosenkarka Magda Dziun.

Każdego roku policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymują osoby zajmujące się piractwem komputerowym, filmowym i fonograficznym. Walka z tego rodzaju procederem to nie tylko działanie w świecie realnym, ale także coraz częściej przeszukiwanie Internetu. Jak wynika z policyjnych danych, sprzedaż podrabianych płyt na bazarach i targowiskach ustępuje piractwu w sieci. Jest to oczywiście związane z rozwojem technologii i dostępnością do Internetu.

Jeszcze w kwietniu 2010 Biuro Przedstawiciela Handlowego USA (USTR – Office of the United States Trade Representative) opublikowało raport dotyczący ochrony praw własności intelektualnej. Corocznie sporządzany dokument o tytule „Special 301 Report” zawiera tzw. „Priority Watch List” oraz „Watch List”, czyli listy krajów(w 2010 roku lista ta zawierała 33 kraje), w których poziom naruszeń praw własności intelektualnej jest szczególnie wysoki lub był, i z tego względu pozostają jeszcze „pod obserwacją” ze strony USA. Po długoletnich wysiłkach Polska została wykreślona z "Watch List". Oznacza to, że zostaliśmy uznani za kraj spełniający wysokie standardy dotyczące praw własności intelektualnej. Amerykański raport jest oficjalnym dokumentem rządowym znanym na całym świecie, zarówno w kręgach dyplomatycznych i politycznych, jak również gospodarczych. Fakt ten jest ważnym elementem w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski w Unii Europejskiej i na świecie.

Teraz po raz XIV Koalicja Antypiracka wręczyła nagrody „Złote Blachy” jednostkom, które w ostatnim roku wykazały się najlepszymi wynikami w walce z piractwem.

Po raz drugi nagrodę otrzymali funkcjonariusze z KWP w Białymstoku, którzy obserwowali podmioty gospodarze o profilu architektonicznym, które miały korzystać ze specjalnych programów komputerowych bez wymaganych licencji. Dzięki pracy operacyjnej, policjanci zabezpieczyli cały sprzęt komputerowy w jednej z firm. Jak się potem okazało, straty z tytułu braku licencji sięgały około 2,5 miliona złotych.

Także po raz drugi „Złote Blachy” trafiły do rąk funkcjonariuszy z KWP w Opolu. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z tej jednostki ustalili, że na terenie województwa były firmy które nielegalnie przerabiały konsole do gier firmy Sony. W trakcie prowadzonej sprawy zabezpieczyli 140 urządzeń łudząco podobnych do oryginalnych konsol. Ponadto funkcjonariusze zrealizowali dochodzenie przeciwko portalowi, który udostępniał w sieci kopie okładek płyt CD oraz DVD.

Po raz trzeci „Złotą Blachę” otrzymali policjanci z Komendy Stołecznej Policji. W ramach działań funkcjonariuszy ze stołecznego PG zrealizowano sprawę, w której gromadzono materiał na temat 1585 użytkowników serwisu internetowego, z których każdy zamieszczając na swoim koncie minimum 2000 plików audiowizualnych dopuścili się czynu zabronionego z art. 116 Ustawy o prawie autorskim. Podjęte w ramach prowadzonej formy pracy operacyjnej czynności doprowadziły do ograniczenia przestępczego zjawiska, użytkownicy serwisu kontaktują się między sobą wymieniają na ten temat informacje, przez co likwidują zagrożone konta lub blokują ogólny dostęp do zgromadzonych plików.

kj

KWP w Opolu - laureat "Złotych blach">>

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.71 MB)

Powrót na górę strony