Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawa 40 internautów trafi do sądu

Data publikacji 18.01.2012

Popularne wśród użytkowników Internetu programy pozwalające na wymianę plików w tym utworów muzycznych, nie chronią przed roszczeniami koncernów muzycznych. Przekonali się dziś o tym niektórzy mieszkańcy powiatu otwockiego. Działania przeprowadzone przez policjantów z referatu do walki z przestępczością gospodarczą otwockiej komendy, doprowadziły do zabezpieczenia komputerów i laptopów należących do 40 osób.

Anonimowości w Internecie nie ma, przekonało się dziś o tym 40 mieszkańców powiatu otwockiego. Do drzwi ich mieszkań zapukali policjanci z otwockiego referatu do walki z przestępczością gospodarczą.

Funkcjonariusze w ramach przeprowadzonych na szeroką skalę działań, zgodnie poleceniem białostockiej prokuratury, niemal równocześnie wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań i zabezpieczyli u wskazanych osób komputery i laptopy. Powodem przeprowadzonej akcji policyjnej było popełnienie przestępstwa przez użytkowników zabezpieczonych komputerów, wynikające z Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Okazało się, że ich użytkownicy w ostatnim czasie korzystali z popularnych wśród internautów programów do wymiany plików. Policjanci ostrzegają wszystkich internautów, że każda osoba, która ściąga nielegalny plik i jednocześnie udostępnia go innym użytkownikom Internetu, musi liczyć się z konsekwencjami.

Pierwszy powstały w 1999 roku system służący do pobierania plików multimedialnych umożliwiał każdemu, kto pobrał i zainstalował aplikację, na udostępnianie zasobów swojego komputera innym użytkownikom wirtualnego świata. Niezwykle prosty system i łatwość jego obsługi przyczynił się z pewnością do jego popularyzacji.

Przez wiele lat użytkownicy systemu byli bezkarni, koncerny muzyczne ponosiły z tego tytułu ogromne straty. Funkcjonariusze policji przypominają, że obecnie warunki techniczne pozwalają na szczegółowe wskazanie, kto, kiedy i z którego połączenia korzystał ściągając bądź udostępniając pliki. Dlatego też przeprowadzona przez otwockich policjantów akcja ma również za zadanie uświadomić i przestrzec wszystkich użytkowników Internetu przed odpowiedzialnością karną wynikająca z artykułu 116 ust.1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Po przesłuchaniu wszystkich wskazanych osób, sprawa ta trafi przed oblicze sądu.

Choć w większości wypadków złamanie prawa odbyło się tu nieświadomie, to odpowiedzialność karna dla osoby łamiącej ten przepis zagrożona jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

(KSP / mw)
 

Film Sprawa 40 internautów trafi do sądu

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Sprawa 40 internautów trafi do sądu (format flv - rozmiar 2 MB)

Powrót na górę strony