Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Postęp w zakresie bezpieczeństwa – możliwy

Data publikacji 20.01.2012

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w piątek Komendę Powiatową Policji w Lublińcu (Śląskie). Komorowski wskazał, że przykład Lublińca dowodzi, iż w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego możliwy jest postęp (PAP).

Komenda w Lublińcu (Śląskie) została wyremontowana w ubiegłych latach kosztem ponad 8 mln zł.

"Tu są ewidentne osiągnięcia, świadczące o tym, że w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego jest możliwy postęp, rozumiany nie tylko w wymiarze statystycznym, ale również w samopoczuciu obywateli” - powiedział Komorowski lublinieckim policjantom.

„Ten postęp w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego jest efektem wspólnego działania i myślenia ludzi rozsądnych, ludzi odpowiedzialnych i ludzi odważnych” - podkreślił prezydent.

Jego zdaniem gruntowna modernizacja lublinieckiej komendy to także przykład dobrej współpracy policji, administracji wojewódzkiej oraz samorządu.

„To jest dobry przykład, w którym można znaleźć wiele inspiracji do działań w różnych innych obszarach w Polsce; że można skutecznie działać na rzecz obniżenia zagrożeń, obniżenia poziomu obaw i lęków obywateli; można zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, a także bezpieczeństwo w życiu codziennym” - ocenił prezydent.

Jak mówił Komorowski, właśnie temu służą inwestycje, rozumiane nie tylko jako przedsięwzięcia w infrastrukturze, ale także inwestycje w ludzi oraz – jak dodał - „działania nakierowane na prewencyjne podchodzenie do źródła zagrożeń”. Prezydent podziękował policjantom za ich pracę, a samorządowcom – za dobrą współpracę i wsparcie dla policji.

„Myślę, że Lubliniec nie jest jedynym miejscem, gdzie jest widoczny postęp pod tym względem, znajdujący swoje odbicie w statystyce” - ocenił Komorowski. Jego zdaniem „mądre inwestowanie w kwestiach bezpieczeństwa” daje dobre efekty. Prezydent wspominał też dobre – w tym przedwojenne – tradycje całej śląskiej policji.

Komorowski uważa, że mieszkańcy Lublińca powinni odczuwać „dumę z faktu, że w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego Lubliniec może być wzorcem”.

Przypomniał, że wśród najważniejszych tegorocznych wyzwań dla policji i innych służb będą piłkarskie mistrzostwa Europy Euro 2012.

„Zbliżamy się jako kraj do trudnego egzaminu w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, jakim będą mistrzostwa Euro 2012. One będą dotyczyły całego kraju - na terenie całego kraju będziemy musieli jako państwo zdać egzamin z organizowania wielkiej imprezy w wymiarze międzynarodowym, która ściągnie znaczną ilość ludzi” - powiedział prezydent.

„Albo pokażemy kraj, który - w ramach promocji Polski - będzie krajem pięknym, ciekawym, wywołującym same dobre skojarzenia, a więc także bezpiecznym, albo będziemy narażeni na utratę dobrego imienia” - podsumował Komorowski. „Mam nadzieję, że wszyscy razem ten niełatwy egzamin zdamy” - ocenił.

Według Komorowskiego przy zabezpieczeniu Euro 2012 pomocne będą doświadczenia śląskiej policji. Wskazał, że w regionie mieszka blisko 5 mln osób, nad których bezpieczeństwem czuwa blisko 15 tys. policjantów i cywilnych pracowników policji. Tu także organizowana jest wielka ilość imprez masowych.

„To jest kapitalna kopalnia doświadczenia, z której też powinniśmy w wymiarze państwa korzystać” - podkreślił prezydent.

(źródło: serwis informacyjny PAP, fot. KWP w Katowicach)

Powrót na górę strony
Polska Policja