Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabytkowy wazon odzyskany

Data publikacji 20.01.2012

Żarscy policjanci odzyskali zabytkowy piaskowy wazon, skradziony z remontowanego pałacu Promnitzów. Cenny antyk padł łupem ekipy remontowej, która zamiast przewracać pałacowi świetność kradła bezcenne zabytki.

Do zatrzymania mężczyzn doszło w środę (18.01). Żarscy policjanci z wydziału kryminalnego, wiedząc o kradzieży cennego zabytku, która nie została jeszcze zgłoszona policji, wytypowali mężczyzn, którzy mogli mieć związek z przestępstwem. Typowania policjantów okazały się słuszne. Policjanci podczas przeszukania w podżarskiej miejscowości odnaleźli element wyposażenia ogrodu przypałacowego. Miejski konserwator zabytków ocenił, że wazon wykonany z piaskowca pochodzi z XVII lub XVIII wieku i jest bezcenny.

W trakcie wyjaśniania sprawy okazało się, że 3 mężczyzn, którzy pracowali przy remoncie dachu, i ich pomocnik wywieźli z zamku zabytek architektury . Przygotowani do kradzieży przyjechali do pracy ze specjalnym wózkiem, na który załadowali ciężki zabytek. Element dekoracji przypałacowego ogrodu został załadowany do dostawczego samochodu i wywieziony. Zabytek został odnaleziony w ogrodzie jednego ze sprawców. Miał się stać ozdobą oczka wodnego, które zamierzał wykopać pomysłodawca kradzieży.

Czterech mieszkańców podżarskiej miejscowości trafiło do policyjnego aresztu. Wszyscy zamieszani w kradzież bezcennego zabytku usłyszeli zarzuty z ustawy o ochronie zabytków. Decyzją żarskiej prokuratury mężczyźni zostali oddani pod dozór policji. Za to przestępstwo ustawa chroniąca bezcenne przedmioty przewiduje karę nawet 5 lat więzienia.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Powrót na górę strony