Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocław: Policja zatrzymuje oszustów internetowych

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prowadząc sprawę dotyczącą oszustw internetowych, zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o oszustwa na portalu aukcyjnym.

6 lutego br. o świcie funkcjonariusze weszli do wrocławskich mieszkań, gdzie przebywali podejrzani. Zatrzymano czterech mężczyzn w wieku 19 - 20 lat. Wymienieni, podszywając się za sprzedających, wyłudzali pieniądze od wprowadzanych w błąd kupujących na aukcjach internetowych Allegro. Przedmiot wybieranych aukcji, dla oszustów nie grał roli. Wartość wybieranych przez nich poszczególnych transakcji kształtowała się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Każdy z zatrzymanych działał na własną rękę, wykorzystując ten sam sposób oszustwa.

Policjanci udowodnili zatrzymanym oszukanie blisko 200 osób i wyłudzenie od nich pieniędzy w kwocie około 80 000 zł. Część z zatrzymanych była już wcześniej notowana przez policję za przestępstwa przeciwko mieniu. Większość z nich to bezrobotni. Funkcjonariusze zajmujący się przestępczością internetową, nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Szacują wstępnie, że w całej sprawie oszukanych może być nawet 1000 osób z całego kraju, na kwotę nie mniejszą niż 250 000 zł.

Prowadząc sprawy dotyczące oszustw internetowych, policjanci współpracują z pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo portali aukcyjnych, w tym również Allegro. Zatrzymani odpowiedzą za oszustwa przed sądem. Czyn ten zagrożony jest karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Coraz więcej osób korzysta z możliwości, jakie daje Internet. Jedną z nich są zakupy na portalach aukcyjnych. Niosą jednak one za sobą wiele pytań związanych z aukcjami internetowymi, w tym również, w jaki sposób bezpiecznie dokonywać zakupów. Mając powyższe na uwadze dolnośląscy policjanci przygotowali dla internautów poradnik, który zamieszczamy poniżej. Poradnik ten, został również umieszczony na stronie internetowej policji dolnośląskiej (www.dolnoslaska.policja.gov.pl)


"JAK USTRZEC SIĘ OSZUSTÓW NA AUKCJACH INTERNETOWYCH"

Pamiętaj, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi. To, że inni zostali oszukani nie oznacza, że Tobie się to nie przytrafi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Dlatego:

• Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.

• Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!

• Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy").

• Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.

• Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.

• Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.

• Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.

• Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

• Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.

• Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.

• Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając się na policję trzeba będzie podać:

• Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.

• Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.

• Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.

• Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

Powrót na górę strony
Polska Policja