Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Po zamieszkach zatrzymano 28 osób

Data publikacji 27.01.2012

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 28 osób w wieku od 14 do 28 lat, które podejrzewają o czynny udział w zbiegowisku oraz powodowanie zamieszek na jednej z ulic w centrum Kielc. Wśród zatrzymanych znalazło się 11 nieletnich. Podczas prowadzonych działań policji, jeden z funkcjonariuszy został ranny. Uszkodzeniu uległ także radiowóz. Konsekwencją czynu zatrzymanych osób mogą być nawet 3 lata spędzone w więzieniu. Sprawą nieletnich zajmie się sąd rodzinny.

Wczoraj po południu przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach, w pokojowej demonstracji, zebrało się ponad 1 tysiąc osób. Uczestnikami zgromadzenia była przede wszystkim młodzież gimnazjalna i licealna, a także studenci. Manifestanci wznosili hasła i okrzyki niezadowolenia. Po krótkim czasie z oficjalnej grupy manifestantów odłączyło się 200 osób, które weszły na sąsiadujące z urzędem skrzyżowanie. Ulica została zablokowana. Do demonstrantów dołączyli również pseudokibice. Gdy uczestnicy zgromadzenia zaczęli wykrzykiwać wulgarne słowa, a także rzucać kamieniami i butelkami oraz blokować przejazd samochodom, interweniowała policja. Pomimo nawoływań do spokoju, tłum stawał się coraz bardziej agresywny. W stronę mundurowych poleciały kamienie, bryły lodu i butelki. W tym momencie do akcji wkroczyły zwiększone siły policji.

Zdecydowane działania policji zapobiegły eskalacji chuligańskich zachowań i doprowadziły do przywrócenia porządku w centrum miasta. Zatrzymano 28 osób w wieku od 14 do 28 lat. Wśród nich znalazło się 11 nieletnich. Teraz dorośli odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Za udział w zbiegowisku może im grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Nieletnimi zajmie się sąd rodzinny. Wśród zatrzymanych są także kibice jednego z kieleckich klubów sportowych.

Podczas protestu uszkodzono 7 pojazdów w tym radiowóz, a także wóz transmisyjny radia. Jeden z funkcjonariuszy trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Obecnie trwają działania zmierzające do zidentyfikowania i zatrzymania kolejnych osób uczestniczących we wczorajszych zamieszkach.

(KWP w Kielcach / pt)
 

Powrót na górę strony