Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nastoletni internetowy oszust

Data publikacji 02.02.2012

Wczoraj policjanci zatrzymali nastolatka podejrzanego o liczne oszustwa na jednym z portali aukcyjnych. Jak ustalili śledczy, 16-latek nielegalnie przejmował konta użytkowników na portalach aukcyjnych i dzięki temu uzyskiwał pieniądze. Teraz zajmie się nim sąd.

Do zatrzymania 16-latka doszło około godz. 9:00, dosłownie w kilkadziesiąt minut po ostatnim logowaniu i transakcji z przejętego przez niego konta użytkownika portalu aukcyjnego. Chłopak zamówił konsolę do gier wystawioną na sprzedaż. Na szczęście ostatniemu, potencjalnemu pokrzywdzonemu, udało się uniknąć strat, gdyż w porę został ostrzeżony.

Funkcjonariusze pracowali nad tą sprawą już od pewnego czasu. Jak ustalili, nastolatek od kilku miesięcy w nielegalny sposób pozyskiwał dane do kont użytkowników w Internecie. Następnie przy ich użyciu wyłudzał pieniądze i towary na kilku portalach internetowych. W ten sposób od maja ubiegłego roku dokonał co najmniej 30 włamań i przejęć kont użytkowników internetu. Zawsze wystawiał na sprzedaż przedmioty, których nigdy nie posiadał. Za uzyskane w ten sposób pieniądze kupował dla siebie sprzęt elektroniczny i multimedialny. W proceder wciągnął swojego kolegę, prosząc go o udostępnienie danych niezbędnych do przesłania paczki z zakupionym towarem. W swojej działalności próbował nawet skorzystać z niedawno powstałej, samoobsługowej usługi przesyłkowej.

Policjanci już wykonali czynności z udziałem nieletniego. Po zakończeniu postępowania w sprawie tego oszustwa całość materiałów trafi do sądu rodzinnego. To sędzia zdecyduje o dalszym losie nastolatka.

Pamiętaj! Posiadając konto Internecie, każdorazowo przy logowaniu wpisuj hasło i w miarę możliwości nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł. Chroń swoją prywatność, tworząc hasła dostępowe w sposób znany tylko tobie i najlepiej składające się z wielu liter i cyfr.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony