Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w sprawie rekordowego przemytu papierosów

Data publikacji 07.02.2012

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali kolejne osoby do sprawy rekordowego przemytu i paserstwa wyrobów akcyzowych. Zatrzymani podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zza wschodniej granicy przemycała nielegalne papierosy.

W ręce funkcjonariuszy wpadło dziewięć osób, mieszkańców województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Są to kolejne zatrzymania osób zamieszanych w przestępczy proceder.

Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na obrocie wyrobami tytoniowymi pochodzącymi z przemytu. Wobec pięciu podejrzanych Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące. Członkom grupy grożą kary pozbawienia wolności od dwóch do dziesięciu lat.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku w ramach czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy Centralnego Biuro Śledczego KGP i Podlaski Oddział Straży Granicznej zabezpieczono trzy transporty, w których ujawniono około 34 mln sztuk papierosów pochodzących z przemytu. Ich wartość oszacowano na blisko 17 mln złotych. Dwa z trzech transportów w ramach wspólnie realizowanych przedsięwzięć przez Straż Graniczną i CBŚ, zatrzymane zostały przez Podlaski Oddział Straży Granicznej we wrześniu 2011 r. na trasie Suwałki-Białystok. W tirach, które jechały z Litwy, według dokumentów miała znajdować się sadza techniczna. W rzeczywistości wnętrza naczep wypełnione były papierosami różnych marek. Łącznie w autach ujawniono prawie 22 mln sztuk nielegalnych papierosów. Wartość tego rekordowego w skali całej Straży Granicznej przemytu oszacowano na około 11 mln zł. Do sprawy zatrzymano wówczas kierowców aut, dwóch Polaków.

Przemytnicy dbali o zachowanie pozorów – tiry, w których przewożono papierosy, były fachowo dociążane, tak aby różnica wagi nie spowodowała podejrzeń osób kontrolujących ładunki.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Śledcze KGP we współdziałaniu z funkcjonariuszami Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

(KWP w Białymstoku / mw)

Powrót na górę strony