Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili milion złotych z PFRON-u

Data publikacji 07.02.2012

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozpracowali grupę przestępczą, która wyłudziła milion złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W sprawie zatrzymanych zostało czterech mężczyzn, którzy odpowiedzą za oszustwo. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Głównymi organizatorami przestępczego procederu byli ojciec i syn, Lechosław P. i Marek P., którzy weszli w posiadanie bazy danych osób niepełnosprawnych. Następnie potrzebna była im osoba, która zajęłaby szukaniem chętnych osób tzw. „słupów” na których zarejestrowane byłyby fikcyjne firmy. Tą działką zajął się Przemysław S., który za swoją pracę otrzymywał 5 tysięcy złotych miesięcznie. To właśnie on znalazł Przemysława K., który na swoje nazwisko zarejestrował firmę, która tak naprawdę nie istniała. Przemysław K. również otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 5 tysięcy złotych miesięcznie. Dalej pałeczkę przejmowali główni szefowie przedsięwzięcia. Drogą internetową składali wnioski o dotacje na rekompensatę kosztów związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, którzy rzekomo pracowali w ich fikcyjnej firmie. Z tego tytułu miesięcznie otrzymywali blisko 70 tysięcy złotych.

Policjanci z PG KWP w Poznaniu pierwszą informację o tym oszustwie uzyskali kilka miesięcy temu. Od tego momentu zbierali informacje i materiały dowodowe, które pozwoliły Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu wszcząć śledztwo i sformułować zarzuty wobec osób odpowiedzialnych za to przestępstwo. Dotychczas ustalono, że odpowiedzialność karną ponoszą czterej mieszkańcy Poznania i okolicznych miejscowości. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów oszustwa i zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony