Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze udaremnili napad na bank

Data publikacji 08.02.2012

Policjanci z Rudy Śląskiej i katowickiego Oddziału Prewencji udaremnili napad na bank. Zaskoczyli sprawców, gdy ci zakładali kominiarki, szykując się do skoku. Śledczy ustalili, że dwaj młodzi mężczyźni mogą mieć na swoim koncie ponad 20 rozbojów na personelu różnych obiektów w całym województwie. Za napady z wykorzystaniem niebezpiecznych narzędzi grozi im do 12 lat więzienia.

Patrolujący rejon ulicy Szpitalnej w Rudzie Śląskiej policjanci z miejscowej komendy, wspierani przez mundurowych z Oddziału Prewencji w Katowicach, zauważyli dwóch młodych mężczyzn wyraźnie obserwujących pobliską ajencję bankową. Gdy mężczyźni weszli do środka, stróże prawa spostrzegli, że przygotowują się oni do napadu. Na miejsce wezwano posiłki z miejscowego komisariatu, a policjanci z patrolu wkroczyli do działania. W korytarzu ajencji zaskoczyli mężczyzn, którzy zakładali już na głowy kominiarki. Jednego ze sprawców natychmiast obezwładniono, drugi natomiast uciekł w głąb klatki schodowej. Posiłki, które przybyły na miejsce, odcięły mu jednak drogę ucieczki. Po przeszukaniu budynku mundurowi odnaleźli go ukrywającego się na strychu.

Obaj mężczyźni zostali przewiezieni do komendy. W trakcie ich przeszukania, jak również w odnalezionym w pobliżu audi, którym przyjechali na miejsce, policjanci zabezpieczyli, m.in. kominiarki i wierną atrapę pistoletu.

Dwaj mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w wieku 30 i 31 lat usłyszeli zarzuty wspólnego przeprowadzenia ośmiu napadów na banki, zakłady bukmacherskie i sklepy. Podejrzani złożyli wyjaśnienia przed prokuratorem. Jak się okazało, mężczyźni działali na terenie całego województwa śląskiego co najmniej od listopada ubiegłego roku, przeprowadzając w tym czasie ponad 20 napadów.

Policjanci prowadzący sprawę sprawdzają jednak, czy nie brali oni udziału w podobnych napadach na obiekty w innych rejonach Polski. W najbliższym czasie w sądzie zostanie rozpatrzony wniosek śledczych o ich tymczasowe aresztowanie. Jeśli zarzuty potwierdzą się, może im grozić kara nawet 12 lat więzienia.

Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań, gdyż jak ustalono, sprawcy mieli wspólników.

(KWP w Katowicach / pt)
 

Film Funkcjonariusze udaremnili napad na bank

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Funkcjonariusze udaremnili napad na bank (format flv - rozmiar 11.2 MB)

Powrót na górę strony