Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uwolnili kobietę i zatrzymali podejrzanego o jej uprowadzenie

Data publikacji 19.02.2012

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie zatrzymanemu przez dolnośląskich policjantów, a podejrzanemu o pozbawienia wolności kobiety, użycie wobec niej przemocy oraz uszkodzenie ciała. Sprawca uprowadził pokrzywdzoną z jednej z podwrocławskich miejscowości. Sprawna realizacja i uwolnienie kobiety w krótkim czasie było możliwe dzięki szerokiej współpracy funkcjonariuszy z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, wrocławskiej Prokuratury Okręgowej i małopolskich policjantów.

15 lutego 2012 roku, kilka minut przed godziną 17.00, wrocławscy policjanci otrzymali zgłoszenie o pobiciu i uprowadzeniu kobiety, do którego doszło w jednej z podwrocławskich miejscowości. Jak wynikało z relacji osoby zgłaszającej, sprawca wciągnął do samochodu pobitą wcześniej przez siebie kobietę – byłą konkubinę, a następnie odjechał. Z relacji zgłaszającego wynikało również, że w samochodzie znajdowały się ich wspólne dzieci, dwie dziewczynki w wieku 4 lat, nad którymi - jak ustalili policjanci – w chwili zdarzenia mężczyzna sprawował opiekę.

Wrocławscy policjanci natychmiast podjęli działania, zmierzające do ustalenia kierunku, w którym udawał się mężczyzna wraz z uprowadzoną kobietą. Z bieżących, realizowanych na gorąco ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że sprawca porusza się w kierunku województwa śląskiego i prawdopodobnie dalej w kierunku województwa małopolskiego. W związku z tym, wrocławscy policjanci nawiązali niezwłocznie kontakt z funkcjonariuszami tych województw. Wspólne działania musiały być realizowane bardzo ostrożnie, gdyż nie wiadomo było, czy uprowadzonej kobiecie, a być może i dzieciom, nie groziło jakieś niebezpieczeństwo.

Policjanci, będąc na tropie sprawcy ustalili, że mężczyzna dotarł do Krakowa, dlatego działania funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prowadzone w stolicy małopolski, wspierali intensywnie funkcjonariusze z krakowskiej komendy wojewódzkiej. Przez cały czas realizacji działań, policjanci współpracowali przy tej sprawie także z Prokuraturą Okręgową we Wrocławiu.

16 lutego 2012r., w wyniku działań operacyjnych, funkcjonariusze ustalili na terenie Krakowa budynek, w którym najprawdopodobniej przebywała pozbawiona wolności 23-letnia kobieta, podejrzany o jej uprowadzenie mężczyzna oraz ich dwójka dzieci. Dalsze czynności potwierdziły podejrzenie. Policjanci podjęli obserwację obiektu, przygotowując się jednocześnie, z uwagi na ewentualne zagrożenie dla kobiety i dzieci, do przeprowadzenia realizacji w odpowiednim momencie. Na miejscu przygotowani do działania byli również psycholog i negocjator.

Funkcjonariusze wkroczyli do akcji kiedy z budynku w pewnym momencie wyjechał samochód, w którym policjanci rozpoznali podejrzanego. Do zatrzymania 34-letniego mężczyzny doszło w pobliżu domu, gdzie jak ustalono, wynajmował on mieszkanie.

Funkcjonariusze uwolnili kobietę. Dzieci, z uwagi na zatrzymanie mężczyzny, przekazano pod jej opiekę. Jeszcze tego samego dnia podejrzany został przetransportowany do Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, gdzie trafił do policyjnego aresztu. Jak ustalono, mężczyzna w chwili zatrzymania był również poszukiwany do odbycia wcześniej już orzeczonej przez sąd w innej sprawie kary.

17 lutego 2012 r. dalsze czynności z udziałem pokrzywdzonej oraz zatrzymanego mężczyzny realizowała Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, która na podstawie zgromadzonego materiału przedstawiła podejrzanemu zarzuty pozbawienia wolności kobiety, użycia wobec niej przemocy oraz uszkodzenia ciała.

Prokuratura wystąpiła również do sądu o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 18 lutego 2012 r. sąd przychylił się do wniosku prokuratury, orzekając wobec mężczyzny areszt na okres trzech miesięcy. Zatrzymanemu, za czyny o które jest podejrzany, grozi teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / pt)
 

Film Policjanci uwolnili kobietę i zatrzymali podejrzanego o jej uprowadzenie

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci uwolnili kobietę i zatrzymali podejrzanego o jej uprowadzenie (format flv - rozmiar 3.65 MB)

Powrót na górę strony