Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudził pół miliona złotych

Data publikacji 20.02.2012

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wspólnie z kolegami z Torunia zatrzymali w sobotę 42-letniego oszusta internetowego. Poszukiwany wielokrotnymi listami gończymi mężczyzna, od ponad roku tworzył sklepy internetowe, gdzie oferował sprzęt RTV AGD. W ten sposób wyłudził od kilkuset pokrzywdzonych z terenu całego kraju co najmniej pół miliona złotych. Grozi mu nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Gdańscy policjanci na trop oszusta wpadli w październiku zeszłego roku, kiedy to w sieci pojawił się sklep internetowy, którego siedziba miała znajdować się w trójmieście. Z całego kraju napływały sygnały o kolejnych osobach, które zostały oszukane w wyniku działalności tego „pseudosklepu”.

Całą sprawę swoim nadzorem objęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Jak wynika z ustaleń policjantów, sprawca przez cały czas swojej działalności korzystał z Internetu bezprzewodowego i darmowych hot spotów, co w znacznej mierze utrudniało jego identyfikację i zapewniało oszustowi anonimowość. Po kilkunastu dniach sklep przestawał funkcjonować, a jakikolwiek ślad po oszuście urywał się. Po kilku tygodniach pojawiał się nowy, który działał na tej samej zasadzie, tym razem z lokalizacją w Gdyni.

Policjanci intensywnie zajęli się tą sprawą i już w styczniu zatrzymano pierwszą z osób, która udostępniała swoje dane oszustowi. Oszust działał w kilku miejscach w kraju, między innymi na Pomorzu i w okolicach Krakowa. Kiedy otworzył ostatni swój sklep z lokalizacją na terenie Sopotu, trójmiejscy policjanci mieli już pewność, że mają do czynienia z tą samą osobą i kwestią dni było jego namierzenie i zatrzymanie.

W wyniku wspólnych działań policjantów dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Gdańsku i KMP w Toruniu, oszust został zatrzymany na terenie jednej z dzielnic Torunia. W wyniku przeszukania jego mieszkania, zabezpieczono szereg dowodów przestępczej działalności 43-letniego mężczyzny, w tym ok. 20 telefonów komórkowych, 50 kart SIM, fałszywe dokumenty rejestrowe kilku firm, fałszywe dokumenty tożsamości, tablet z którego sprawca działał, przenośny dysk, oryginalne i sfałszowane karty płatnicze. Dodatkowo przy zatrzymanym ujawniono woreczki z marihuaną.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawca „prowadził działalność” w kilku sklepach internetowych, między innymi o nazwach: mattersson.pl, macronom.pl, sontel.pl, agologic.pl, altica.pl.

Sprawa jest rozwojowa, funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KWP w Gdańsku / pt)
 

Powrót na górę strony