Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza pozorująca obrót handlowy

Data publikacji 21.02.2012

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie rozbili grupę przestępczą uzyskującą nienależne korzyści związane z rozliczaniem podatku VAT. Kwota fikcyjnego obrotu grupy to co najmniej 70 mln złotych, a kwota niezapłaconego podatku to około 16 mln złotych. Zatrzymano w sumie 13 osób. Policjantów wspierali pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej.

Nad tą sprawą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie pracowali ponad rok. Na początku 2011 roku uzyskali informacje o tym, że na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępstwami podatkowymi. Szybko zweryfikowano te informacje i powołano specjalną grupę składającą się z policjantów i pracowników rzeszowskiego Urzędu Kontroli Skarbowej.

Funkcjonariusze ustalili, że od 2009 roku grupa pozorowała wewnątrzunijny obrót handlowy - głównie materiałami budowlanymi. Przy zakupie towaru w Polsce z zamiarem wywiezienia go za granicę uczestniczące w tym procederze firmy nie musiały płacić 23 proc. stawki podatku VAT. Towar trafiał jednak za granicę jedynie na papierze, w rzeczywistości był sprzedawany z zyskiem w Polsce. Policjanci ustalili, że w karuzeli podatkowej brało udział wiele firm, tzw. słupów, przez które przechodziła nie tylko dokumentacja, ale i środki finansowe.

W związku z tą sprawą w ubiegłym tygodniu 40 policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji i 15 pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej przeszukało w sumie 35 mieszkań, firm i pojazdów na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Zatrzymano i zabezpieczono dokumentację księgową, kilkanaście telefonów komórkowych oraz komputery, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze w gotówce oraz 6 samochodów na łączną kwotę blisko 320 tys. złotych. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kwota niezapłaconego podatku to około 16 mln złotych, natomiast kwota fikcyjnego obrotu to co najmniej 70 mln złotych.

Zatrzymani (jedenastu mieszkańców Podkarpacia, jeden mieszkaniec województwa małopolskiego i obywatel Ukrainy) usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, odpowiedzą też za naruszenie kodeksu karnego skarbowego poprzez podawanie nieprawdziwych danych w deklaracjach. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności i grzywna. Wobec dwunastu zatrzymanych prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów, zastosowano również poręczenia majątkowe na łączną kwotę76 tys. złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział V Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja