Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozboje, pobicia, kradzieże i areszt

Data publikacji 21.02.2012

Policjanci z Komisariatu Policji w Zebrzydowicach zakończyli postępowanie w sprawie grupy przestępczej działającej na terenie powiatu cieszyńskiego. Zatrzymanym 4 osobom śledczy przedstawili zarzuty popełnienia 17 przestępstw. Sprawcy mają na swoim koncie, m.in. włamania, rozboje, pobicia i kradzieże samochodów. Dwaj zatrzymani zostali już tymczasowo aresztowani. Akt oskarżenia w ich sprawie został skierowany do sądu. Zatrzymanym grożą surowe kary.

Praca nad tą sprawą rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku. W jej efekcie, zebrzydowiccy policjanci wykryli i zatrzymali członków grupy przestępczej działającej na terenie powiatu cieszyńskiego. W czerwcu ubiegłego roku policjanci z Komisariatu Policji w Zebrzydowicach uzyskali informację, że w jednym z mieszkań na terenie Pogwizdowa przebywają osoby, które pobiły mieszkańca Brzezówki.

Stróże prawa wkroczyli do mieszkania, gdzie zatrzymali kompletnie zaskoczonych czterech młodych mężczyzn – dwóch mieszkańców gminy Hażlach w wieku 22 i 31 lat oraz dwóch 18-latków z Katowic. Podczas przeszukania posesji znaleziono na niej ukryte i już częściowo zdemontowane dwa volkswageny golfy. Śledczy zajmujący się sprawą ustalili, że pojazdy zostały wcześniej skradzione z terenu Cieszyna i Pogwizdowa.

W trakcie prowadzonego śledztwa funkcjonariusze pionu kryminalnego zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie członkom grupy zarzutów popełnienia 17 przestępstw. Zaczęło się do włamania, jakiego w kwietniu dopuścił się 22-latek w Pogwizdowie, kradnąc kosiarkę spalinową. Następnie cała czwórka na początku czerwca, w ciągu kilku dni, dokonała szeregu przestępstw na terenie dwóch powiatów – cieszyńskiego i jastrzębskiego. Najwięcej w nocy z 8/9 czerwca. Poruszali się własnym samochodem i w różnym składzie osobowym. Najpierw trzech z nich usiłowało włamać się do baru w Kończycach Małych. Potem pojechali do Jastrzębia Zdroju, gdzie włamali się do kiosku. Ich łupem padły papierosy o wartości 300 zł. Następnie już „w pełnym składzie” w Cieszynie i Pogwizdowie, skradli stojące na ulicy dwa volkswageny. Skradzione auta ukryli w dziupli w Pogwizdowie, gdzie później rozpoczęli ich demontaż na części. Po drodze w Cieszynie dokonali także kradzieży dokumentów.

9 czerwca dwaj mieszkańcy powiatu cieszyńskiego napadli w Cieszynie na mężczyznę idącego ulicą Głęboką. Po pobiciu zrabowali mu telefon, portfel i dokumenty. Ci sami mężczyźni 12 czerwca dokonali jeszcze dwóch kolejnych przestępstw. W Pogwizdowie, grożąc użyciem siekiery, zastraszyli swoją ofiarę, pobili ją i skradli telefon oraz 500 zł. Stamtąd pojechali do Brzezówki, gdzie w jednym z mieszkań mocno pobili jego właściciela i zaczęli go szantażować. Na wniosek śledczych oraz prokuratora, wobec dwóch mieszkańców gminy Hażlach, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Dwóch aresztowanych było wcześniej karanych za popełnione przestępstwa. 31-latek odbywał już karę pozbawienia wolności za liczne przestępstwa. Z kolei 23-latek był znany policjantom i karany za liczne kradzieże, włamania, groźby oraz pobicia zanim jeszcze osiągnął pełnoletność.

W sprawie dwóch mieszkańców Katowic śledczy ustalili, że należą oni do większej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów na terenie całego województwa. Dzięki policyjnej współpracy z funkcjonariuszami komend policji na Śląsku, ustalono sprawców kradzieży pojazdów na terenie powiatu cieszyńskiego, którym zarzucono popełnienie także innych przestępstw i wykroczeń przeciwko mieniu. Akt oskarżenia został już skierowany do sądu. Zatrzymanym grożą surowe sankcje karne.

(KWP w Katowicach / pt)
 

Powrót na górę strony