Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podając się za funkcjonariuszy napadli i okradli przedsiębiorcę

Data publikacji 27.02.2012

Trzech członków grupy przestępczej, którzy podając się za funkcjonariuszy Urzędu Kontroli Skarbowej, napadli, skuli kajdankami i okradli przedsiębiorcę z Braniewa, zatrzymali policjanci z KWP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Braniewa. Zatrzymani mężczyźni byli wcześniej karani za rozboje i wymuszenia rozbójnicze. Szef grupy – Jacek W. był poszukiwany listem gończym. 48-latek ma do odbycia karę 8 lat pozbawienia wolności za uprowadzenie osoby dla okupu. Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 17 marca 2011 r. w Braniewie. Wówczas to do domu jednego z mieszkańców tuż przed godziną 8.00 zapukało trzech nieznanych mężczyzn podających się za funkcjonariuszy Urzędu Kontroli Skarbowej. Właściciel nie miał wątpliwości, co do ich tożsamości, gdyż mężczyźni byli ubrani w elementy odzieży z napisami UKS w tym m.in. kamizelki odblaskowe - wpuścił ich do środka. Rzekomi funkcjonariusze poinformowali, że muszą przeszukać mieszkanie. Po chwili dwóch z nich skuło przedsiębiorcę kajdankami i pod pretekstem przewiezienia go do Urzędu Kontroli Skarbowej w Elblągu, wyprowadziło z domu do zaparkowanego w pobliżu auta. Trzeci z napastników w tym czasie przeszukał mieszkanie. W konsekwencji zabrał on kilka tysięcy złotych, euro i ruble. Po kilku minutach podejrzani z pokrzywdzonym odjechali w kierunku Elbląga. Kilka kilometrów od Braniewa napastnicy wypuścili pokrzywdzonego. Przedsiębiorca natychmiast powiadomił o zdarzeniu policjantów.

Kryminalni przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, ustalali i przesłuchiwali świadków, typowali osoby, które mogły brać udział w tym zdarzeniu, zbierali i na bieżąco weryfikowali szczegółowe informacje mogące doprowadzić ich do sprawców. Wyjaśniając krok po kroku szczegóły tej sprawy funkcjonariusze ustalili, że szefem przestępczej grupy jest Jacek W.

48-latek został zatrzymany przez policjantów z Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. 18 stycznia br. Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał za mężczyzną list gończy. 48-latek miał do odbycia karę 8 lat pozbawienia wolności za uprowadzenie osoby dla okupu. Mieszkaniec Elbląga był również poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni za nielegalne posiadanie broni i amunicji. Mężczyzna wpadł w ręce policjantów z Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Policjanci doskonale wiedzieli, że 48-latek nie działał sam. 21 lutego br. w Elblągu kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Braniewa, przy wsparciu policyjnych antyterrorystów, przystąpili do kolejnych zatrzymań. W ręce policjantów trafili pozostali dwaj członkowie przestępczej grupy – 38-letni Tomasz K. oraz 30-letni Patryk B. Po przeszukaniu miejsc zamieszkania podejrzanych policjanci zabezpieczyli tam pieniądze, kilka telefonów, kilkanaście kart sim, kominiarki oraz niewielkie ilości narkotyków. Jak się okazało, obaj mężczyźni byli już karani za rozboje i wymuszenia rozbójnicze.

Decyzją sądu 38-latek został aresztowany na trzy miesiące. Za rozbój grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że mężczyźni odpowiedzą także za podawanie się za funkcjonariusza publicznego i wykonywanie czynności związanych z jego funkcją. To przestępstwo jest zagrożone karą do 1 roku więzienia.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony