Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wprowadzili do obrotu 10 ton nielegalnego tytoniu

Data publikacji 28.02.2012

Policjanci CBŚ, przy współpracy z antyterrorystami z Katowic, zatrzymali 5 mieszkańców województwa śląskiego podejrzewanych o nielegalne wprowadzanie do obrotu tytoniu i alkoholu. Grupa ta, od 2010 r., wprowadziła do obrotu około 10 ton tytoniu wartego na czarnym rynku nawet 550 tys. zł. Uszczuplenie Skarbu Państwa powstałe w wyniku przestępczej działalności mężczyzn to blisko 5 mln zł.

20 lutego funkcjonariusze CBŚ zatrzymali, przy współpracy z antyterrorystami z Katowic, 5 mieszkańców województwa śląskiego podejrzewanych o nielegalne wprowadzanie do obrotu tytoniu i alkoholu. Członkowie tej grupy przestępczej zaopatrywali się w tytoń u plantatorów w województwie świętokrzyskim. Liście tytoniu były cięte za pomocą profesjonalnej maszyny w magazynie jednej z nieczynnych kopalń na terenie Zabrza. Przygotowany do sprzedaży nielegalny towar trafiał do odbiorców m.in. na Śląsku i Opolszczyźnie.

Czterech mężczyzn zostało zatrzymanych w magazynie nieczynnej kopalni. Zaskoczeni akcją policyjną mieszkańcy Śląska pracowali nad preparowaniem tytoniu. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam 1500 kg tytoniu, z którego ponad połowa była już pocięta. W samochodzie jednego z podejrzanych policjanci ujawnili również nielegalny alkohol. Piąty z mężczyzn - przywódca grupy przestępczej, został zatrzymany przez policjantów w miejscu zamieszkania.

Paweł A. - usłyszał zarzuty kierowania grupą przestępczą i nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych. Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym członkom grupy, Mirosławowi F., Grzegorzowi E., Andrzejowi L., Michałowi P. i Wacławowi K., za przynależność do grupy przestępczej i nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Trzech podejrzanych sąd aresztował na 3 miesiące, a wobec pozostałych zastosował dozór Policji i poręczenie majątkowe. Policjanci zabezpieczyli u podejrzanych 70 tys. zł.

Policjanci z CBŚ prowadzą czynności w śledztwie pod nadzorem Wydziału V Prokuratury Okręgowej w Opolu. Postępowanie ma charakter rozwojowy.

(CBŚ / mag)

Film Wprowadzili do obrotu 10 ton nielegalnego tytoniu

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wprowadzili do obrotu 10 ton nielegalnego tytoniu (format flv - rozmiar 3.07 MB)

Powrót na górę strony