Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mecz Polska - Portugalia: nie odkładajmy wejścia na stadion na ostatnią chwilę

Data publikacji 29.02.2012

Apelujemy, by wybierający się na mecz Polska-Portugalia, który odbędzie się na Stadionie Narodowym, nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Powinni też korzystać z komunikacji miejskiej, bo pobliskie ulice będą wyłączone z ruchu, nie będzie można tam też parkować.

"Przede wszystkim słuchajmy poleceń służb porządkowych i zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu. Mecz oglądać będzie prawie 60 tys. osób, dlatego wejścia na stadion lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. Przy wyjściu uzbrójmy się w cierpliwość" - powiedział w środę PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Ponieważ wokół stadionu trwają jeszcze prace, czynne są tylko dwie spośród pięciu bram, którymi można wejść na stadion. Organizator i policja spodziewają się więc, że wyjście wszystkich kibiców z obiektu może potrwać nawet kilkadziesiąt minut. Mecz zaczyna się o 20.45, ale wchodzić na stadion można już od godziny 17.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za bezpieczeństwo na stadionie podczas meczu odpowiada organizator - PZPN i wynajęta przez niego ochrona. Policjanci będą ją jednak wspierać. Już w środę rano policyjni pirotechnicy sprawdzili cały obiekt i sprawdzają też wszystkie samochody, które wjeżdżają na teren stadionu.

Kibice powinni też być przygotowani na to, że przy wejściu będą sprawdzeni przez ochronę. "Pamiętajmy, że na stadion nie można wnosić przedmiotów, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób, a więc m.in. niebezpiecznych narzędzi: noży, scyzoryków, petard, a także szklanych butelek. Nie bierzmy ze sobą dużych toreb ani plecaków, by nie trzeba ich było oddawać w depozyt" - dodał Sokołowski.

Przypomniał również, że decyzją Zarządu Dróg Miejskich, z ruchu wyłączone zostaną ulice w okolicach stadionu. Będzie tam też obowiązywać zakaz postoju i parkowania. Chodzi m.in. o Al. Jerozolimskie, al. Waszyngtona i al. Zieleniecką. Zmiany będą wprowadzane etapami już od godz. 17, a utrudnienia mogą potrwać aż do godz. 1 w nocy z środy na czwartek. ZTM uruchomi specjalne linie autobusowe i tramwajowe, by ułatwić kibicom dojazd na mecz i z powrotem.

"Weźmy to pod uwagę i nie jedźmy na mecz samochodem. Zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu i korzystajmy z transportu miejskiego" - zaapelował Sokołowski.

Jak dodał, ulice będą wyłączane przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo osób, które będą wchodzić i wychodzić ze stadionu. "To ogromna liczba. Nie chcemy, by dochodziło do sytuacji, że ktoś przypadkiem wejdzie przed maskę jakiegoś auta lub że auta będą się przeciskać wśród tłumu ludzi" - zaznaczył rzecznik. Jak dodał, policjanci będą się starali przywracać ruch na ulicach tak szybko, jak będzie to możliwe.

Środowy mecz policja traktuje jak jeden z testów przed zbliżającymi się mistrzostwami Euro 2012. Już w środę rano w Komendzie Stołecznej Policji odbyła się odprawa, w której - jak dowiedziała się PAP - udział wzięli m.in. szef MSW Jacek Cichocki i wicekomendanci odpowiedzialni za prewencję z Wrocławia, Gdańska, Poznania, Krakowa, Lublina i Rzeszowa. Będą oni też obserwować wieczorny mecz.

Po meczu ma powstać szczegółowy raport dotyczący jego zabezpieczenia. Oceniane będzie m.in. działanie wszystkich służb - także informacyjnych, spottersów (policjantów, którzy mają pomagać kibicom - PAP) oraz np. kwestie związane z wejściem i sprawdzeniem kibiców oraz ich wyjściem ze stadionu.

Na miejscu będą też policjanci w cywilnych ubraniach. "Może się zdarzyć, że będą podawać się za kibiców, podchodzić do stewardów lub funkcjonariuszy i dopytywać np. jak dojść do określonego sektora, co zostawić w depozycie" - zaznaczył Sokołowski.

Wieczorny mecz to także swoiste ćwiczenia dla policyjnych antyterrorystów, którzy będą na miejscu, by zapoznawać się z obiektem i przygotowywać się do różnych sytuacji, do których może dojść podczas Euro 2012. Do Warszawy przyjechali też policjanci z Katowic, Białegostoku, Kielc i Częstochowy, którzy będą uczestniczyć w zabezpieczeniu zbliżającego się turnieju. Jak wyjaśniał Sokołowski, chodzi m.in. o to by, dokładnie poznali stadion.

Komenda Stołeczna Policji w środę od godziny 16 uruchomi specjalną infolinię. Pod numerem 22 603 80 38 będzie można uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym związanych z meczem.

Podczas imprezy będą działać punkty medyczne dla kibiców, dostępna będzie także karetka pogotowia, a na płycie boiska będą sanitariusze - powiedziała PAP Agnieszka Olejkowska, rzeczniczka PZPN. Dodała, że w zapewnienie bezpieczeństwa podczas meczu zaangażowane są także policja oraz straż miejska, a także Biuro Ochrony Rządu ze względu na to, że na trybunach mają być prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk.

"Są to standardowe rozwiązania podczas organizacji meczu" - dodała Olejkowska. Podkreśliła, że określa je ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Plan zabezpieczenia imprezy wcześniej zaakceptowały władze miasta.

(źródło: serwis informacyjny PAP)

Mecz Polska - Portugalia, ważne informacje >>

Powrót na górę strony